Rozhovor: Trend příměstského bydlení je silný, navzdory tomu počet obyvatel Prahy stále roste
Ceny bytů klesají, zejména ve starších domech před rekonstrukcí, ale také u nezateplených rodinných domů a chalup. Záleží však samozřejmě na lokalitě. Jaká je situace ohledně bytů v Praze? Odpovídá Jan Večerka, CEO a zakladatel crowdfundingové platformy BrikkApp.
Vidíte nějaké zajímavosti na bytovém trhu? Kde se nejvíce zdražuje či naopak zlevňuje?
Obecně platí, že byty v dobrých lokalitách a v cihlových domech mají tendenci si držet vyšší hodnotu a jsou více žádané. Dobré lokality mohou být blízko centra města, s dobrou dostupností k veřejné dopravě, s vybaveností, jako jsou školy, obchody a zelené plochy. Tyto faktory mohou ovlivňovat hodnotu nemovitostí v dané oblasti.
Konec loňského roku přinesl kromě mírné stabilizace úrokových sazeb také mírný pokles cen nemovitostí. Podle realitních kanceláří převážně klesají ceny bytů, zejména ve starších domech před rekonstrukcí, ale také nezateplených rodinných domů a chalup. V některých regionech byl tento pokles výraznější, ale ve větších regionech, jako jsou Praha a Brno, ceny nemovitostí neklesaly výrazně. Očekávám, že jakmile hypoteční sazby klesnou na pět procent, poptávka po nemovitostech opět vzroste, a to by mělo zastavit pokles cen.
Co říkáte na realitní trh v Praze a co očekáváte v budoucnu? Myslíte si, že lidé budou raději bydlet mimo Prahu ať už ve vlastním nebo pronájmu?
V minulých letech Praha zažívala vysoký zájem o byty, což vedlo k růstu cen při omezené nabídce. Větší poptávka, než nabídka vytvořila situaci, kde byly byty často rychle prodány a ceny stoupaly. Nicméně, trh s nemovitostmi je proměnlivý a může dojít k poklesu poptávky v důsledku různých faktorů, jako jsou ekonomická situace, změny demografických trendů nebo změny ve stavebních aktivitách.
Trend příměstského bydlení je silný, ale data vypovídají o tom, že počet obyvatel Prahy neustále roste. Současné ceny bohužel řadě zájemců neumožňují si koupit vlastní byt, trend bydlení v nájmu bude nepochybně růst.
REKLAMA
Kdy podle vás opadne vysoký zájem o bydlení v Praze?
V prospěšném scénáři, kdy dojde ke zvýšení nabídky bytů anebo ke snížení poptávky, mohlo by dojít k vyrovnání trhu a poklesu cen. Všichni developeři se shodnou, že klíčové je zkrácení povolovacího procesu staveb. To jednak přinese více bytů na trh a zároveň sníží náklady na kapitál, který bude v projektech uložen po kratší čas. Avšak přesný časový rámec a vývoj trhu jsou obtížné předpovědět.
Jak vidíte budoucnost realitního trhu v Praze vy osobně?
V posledním roce se situace na trhu dramaticky změnila a kupující mají výhodu. Většina kupujících není pod tlakem, aby se rychle rozhodli, proto mají čas na přípravu a mohou si vyjednat slevu. Na druhé straně lidé, kteří potřebují investiční nemovitost a hypotéku, mohou mít smůlu kvůli vysokým sazbám. Výnos už není výhodný a někteří lidé nemají bonitu na financování.
Vývoj cen se bude odvíjet od vývoje úrokových sazeb a s tím souvisejícím vývojem inflace. Podle poslední prognózy ČNB se očekává postupné snižování inflace po dosažení vrcholu na konci minulého roku. Pokles inflace by mohl být signálem pro snížení základní úrokové sazby a následné pozvolné snižování úrokových sazeb z hypoték. Nízké úrokové sazby z let 2020 a 2021 budou ještě hodně dlouho v nedohlednu. Naším odhadem je, že k prvnímu posunu sazeb směrem dolů by mohlo dojít nejdříve ve 2Q 2024.