EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Češi za loňský rok poslali skrze crowdfundingové investování přes 3 miliardy korun do nemovitostního trhu

 

Investiční crowdfunding zažívá v České republice rozkvět – za rok 2022 skrze něj proteklo přes 1 miliardu korun, v loňském roce to už bylo přes 3 miliardy. Z dostupných dat taktéž vyplývá, že až do roku 2030 crowdfunding poroste o 56 % ročně. Jenom za loňský rok přitom české platformy svým klientům vydělaly přes 300 milionů korun.

Loading



 

Mimo to však Češi svými investicemi pomohli zafinancovat desítky developerských projektů a urychlit tak jejich výstavbu. Navíc k tomu není třeba být milionářem. Tento mladý typ investičního produktu totiž umožňuje investovat již od několika stokorun.

„Crowdfundingové investování je u nás relativní novinka. Rychle se však rozvíjí a čísla rostou. Jedním z faktorů bylo také podzimní vydání licence ČNB, které danému investičnímu produktu přidalo na důvěře běžných lidí. Navíc jedním z pravidel pod licencí je nutnost zveřejňovat na svém webu veškeré statistiky o financovaných projektech. Díky tomu se tak jedná o velmi transparentní způsob investování. Důležité taktéž je, že nám a dalším hráčům na trhu lidé pomáhají realizovat developerské projekty, protože jim dokážeme zajistit rychlejší financování. Jen za loňský rok jich v Česku bylo celkově přes 100. V letošním roce odhadujeme, že to bude až třikrát víc,“ říká Alan Pock, spoluzakladatel a CEO jedné ze tří licencovaných platforem Investown.

Skupinové financování pomáhá rozvoji

Tento nový způsob investování má za sebou v poslední době obrovský růst. Jen v porovnání let 2022 a 2023 lidé do tohoto produktu poslali o 300 % více peněz. A proinvestovaná částka roste dle dostupných dat každým měsícem. Rychlý růst se očekává i do příštích let. Situace v Česku navíc ukazuje na to, že zde lidé stále mají rádi cihlu a střechu, tedy investice, za kterými jsou vidět hmatatelné, fyzické statky.

„Ačkoli lze crowdfundingovou platformu přizpůsobit prakticky čemukoli, s ohledem na investice jsou nejčastější reality. Dává to smysl, minimálně v Česku, kde je cítit láska k cihle. Lidé mají nástroj, jak investovat do nemovitostí už od několika stokorun, a také důkaz, že pro to není třeba být milionářem. Navíc s tím, jak se u spořicích účtů budou nadále snižovat úroky, stane se crowdfunding jednou z nejvýnosnějších investic v rámci minimálně rizikových produktů. Mimo zajímavé zhodnocení ale přinášíme i další inovace, například ‚okamžité úroky‘, kdy investor obdrží první výnos v řádu dnů po investici,“ doplňuje Pock.

Crowdfundingové, tedy hromadné financování může ovšem přinést i jiné výhody než finanční výdělky. Pro investory, developery ale i společnost samotnou může být jednou z cest, jak se dále rozvíjet. Mimo investice má totiž prakticky neomezenou škálu odvětví, na která se lze zaměřit. Známé jsou například charitativní počiny, podpora umělců či vývojářů nebo právě realitních projektů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *