EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2024

1 komentář

Komentář: Apokalyptická úzkost a dostupné bydlení

 

Vzhledem k současnému stavu světa se zdá, že lidstvo směřuje k nevyhnutelné katastrofě, posílené historickými cykly paniky a neochotou se poučit z minulosti. Apokalyptická úzkost se stala běžným jevem: polykrize, klimatická úzkost a debaty o morálce rodičovství, pandemie, obavy z technologií (AI = konec civilizace), geopolitických střetů a války… Pocit, že míříme k nevyhnutelnému zániku lidstva, je přece pochopitelný.

Loading



 

Historie nám ale říká, že tento pocit nemáme poprvé. Například 20. léta 20. století = válka, pandemie a převratné ekonomické změny. Lidstvo má tendenci procházet obdobími apokalyptické paniky v reakci na rychlé změny ve vědě, technologii a geopolitice. Zamilovat se do pesimismu je totiž snadné. Klíčem k přežití je ale odmítnout cynismus a zaměřit se na spolupráci (mezinárodní, soukromý a veřejný sektor, velké iniciativy), inovace pro udržitelný ekonomický růst a technooptimismus.

Dostupnost bydlení – kdo umí, ten staví

V posledních letech se debata o dostupnosti bydlení stala centrálním tématem ve městech po celém světě. Zatímco ceny nemovitostí šplhají do astronomických výšek, mnozí se ptají: „“Kde se stala chyba?“ Odpověď je jednoduchá – Nechceme stavět! Podívejme se na fakta. V Houstonu a Texasu se začalo s výstavbou 72 000 nových domů, zatímco v Londýně, městě s výrazně větší populací, to bylo pouze 20 500. Výsledek? V Houstonu si můžete koupit dům za cenu, která je zlomkem toho, co zaplatíte v San Franciscu (25 %), Londýně nebo New Yorku (38 %).

Rozdíly jsou paradoxní, když vezmeme do úvahy kontext. V čele New Yorku, San Francisca a Londýna stojí progresivisté, Texas je mezitím červený stát, který obecně není nakloněn prosazování sociálně prospěšných projektů. Texas se nebojí stavět. Naopak Londýnu, New Yorku a San Franciscu plánovací systémy ztěžují rozhodování do té míry, že nová výstavba je spíše výjimkou než pravidlem.

A přestože jejich vedení prohlašuje, že bytovou krizi vyřeší, tak jejich výsledky (nebo spíše jejich absence) hovoří jasně. Bez nové výstavby se dostupnost bydlení nezlepší. Ani u nás. Je potřeba inovovat výstavbu (dřevo, průmyslová výroba), omezit byrokracii (NYMBI, stavební předpisy, územní plánování) a začít stavět.

Autor: David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    2 dubna, 2024

    To je asi směřované na developery, kteří výstavbu aktuálně pozastavili…
    Byrokracii v tom fakt nehledejme 🙂

    Odpovědět