EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Petr Zámečník

04. 03. 2015

2 komentáře

Desetitisíce lidí přijdou o stavební spoření. Liška je nechce

 


 

Stavební spořitelny si své klienty probírají čím dál více. Zatímco úvěrové klienty s vysokými úroky si drží zuby nehty, spořících klientů se staršími smlouvami se zbavují. Velké kolo výpovědí v březnu připravuje největší česká stavební spořitelna Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška). Podle našich informací výpověď rozešle přibližně 26 tisícům lidí.

„Opatření se týká těch klientů, kteří nedodržují ustanovení článku VI. odst. 1 Všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření, ve kterém se zavázali pravidelně měsíčně vkládat nejméně 0,5 % cílové částky na účet stavebního spoření a jsou i se započtením mimořádných vkladů v prodlení s plněním své vkladové povinnosti již po dobu 18 měsíců,“ upřesnil Rostislav Trávníček, tiskový mluvčí ČMSS.

Kolik musí klient spořit, ve skutečnosti závisí především na verzi Všeobecných obchodních podmínek (VOP). U nejstarších zveřejněných podmínek z roku 2004 se jedná o 0,5 % z cílové částky: „Účastník stavebního spoření pravidelně měsíčně ukládá u stavební spořitelny částku ve výši 0,5 % cílové částky (dále jen „měsíční vklad“). Stavební spořitelna může v odůvodněných případech s účastníkem písemně dohodnout jinou výši měsíčního vkladu.“ (VOP z roku 2004, článek VI., odst. 1)

Liška by při výpovědích mohla být i přísnější. VOP jí umožňují i dřívější výpovědi: „Je-li účastník i se započtením mimořádných vkladů v prodlení s úhradou měsíčního vkladu po dobu 12 měsíců, má stavební spořitelna právo smlouvu vypovědět.“ (VOP z roku 2004, článek VI., odst. 3)

V podmínkách z roku 2005 se povinnost pravidelného spoření u ČMSS rozdělila podle jednotlivých tarifů: „Účastník stavebního spoření pravidelně měsíčně ukládá u stavební spořitelny částku ve výši 0,5 % cílové částky (tarif INVEST) nebo 0,3 % cílové částky (tarif PERSPEKTIV).“ (VOP z roku 2005 i 2006[1], článek VI., odst. 1) Ostatní podmínky výpovědi smlouvy v případě nespoření zůstaly nezměněné.

REKLAMA

V roce 2012 Liška znovu změnila podmínky a povinnou výši vkladu přenesla do smluv o stavebním spoření: „Ve smlouvě se sjednává výše a perioda vkladu (např. měsíční, roční), kterou se účastník zavazuje pravidelně ukládat u stavební spořitelny. Není-li ve smlouvě sjednáno jinak, platí, že je účastník povinen ukládat u stavební spořitelny pravidelně ročně vklad nejméně ve výši Kč 1.000,–.“ (VOP z roku 2012 i 2014, článek VI., odst. 1) Opět zůstává možnost vypovědět smlouvu v případě, že klient 12 měsíců nespoří.

Stavební spořitelna má v podmínkách stanovenou možnost výpovědi smlouvy. Tu dlouhou dobu nevyužívala a klienty spořit nenutila. K obratu došlo po poklesu úrokových sazeb na bankovním trhu, kdy se pro stavební spořitelny stali dlouhodobí klienti s vysokými úrokovými sazbami drazí.

Jiné přístupy k „drahým“ klientům

Každá stavební spořitelna ke klientům s vysokými úrokovými sazbami přistupuje jiným způsobem. Nejčastěji se je snaží vypovědět na základě některého z ustanovení Všeobecných obchodních podmínek, některé stavební spořitelny ospravedlňovali výpovědi Obchodním zákoníkem. Jsou ale i mnohem záludnější způsoby.

V úrokovém lístku Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS, Buřinka) naleznou klienti úrokovou pro smlouvy trvající déle než 6 let ve výši 0,5 % p.a. Snížit úrokovou sazbu jí umožňují VOP, v nichž stojí: „Po uplynutí 6 let ode dne uzavření smlouvy o stavebním spoření a při splnění dalších podmínek stanovených zákonem má Stavební spořitelna právo jednostranně měnit úrokovou sazbu z vkladů, a to opakovaně. Výši změněné úrokové sazby vyhlašuje Stavební spořitelna ve sdělení. O uplatnění tohoto práva bude účastník písemně informován.“

REKLAMA

Snížení úrokové sazby při dlouhodobém spoření mají ve svých podmínkách téměř všechny stavební spořitelny. Stejně tak v nich uvádí pestřejší výčet situací, kdy může spořitelna vypovědět smlouvu nepohodlnému klientovi. Rozhodně se vyplatí si je přečíst – a to důkladně.


[1] V roce 2006 do VOP v této části k tarifu INVEST přibyl tarif ATRAKTIV.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Mirek

    4 března, 2015

    Jojo, to se vyplatí. Strávit půl života důkladným čtením přiblblých VOPéček. A pak si sjednat sračku zvanou stavební spoření. To se teprve vyplatí:-))

    Odpovědět

  • Karel

    20 července, 2017

    Ono je to logické, že chtějí smlouvy vypovídat, stavebko je nejvýhodnější, když si spoříte měsíčně max 1700, abyste dosáhli na státní podporu ve výši 2000 Kč. Ještě se mrkně na tuhle tabulku, kde to je jasně vidět, že spořit víc, už není tak výhodné http://nasetreno.cz/stavebni-sporeni/

    Odpovědět