Kdo nemusí platit daň z příjmu z pronájmu v roce 2023
Příjem z pronájmu je příjem, který realizujete pronájmem vlastní nemovitosti jako fyzická osoba. Tento příjem je nutné uvést do daňového přiznání a zaplatit z něj daň z příjmu. Jak se takový příjem daní, kdy musíte podat daňové přiznání a kdy nemusíte platit daň z příjmu?
Daňové přiznání a příjem z pronájmu 2023
Daňové přiznání musíte podat u tohoto typu příjmu vždy. Jen s jedinou výjimkou, a to pokud realizujete pouze příležitostný příjem z pronájmu do výše 20 000 Kč za rok. V takovém případě jste od nájmu osvobozeni.
Daňové přiznání musíte podat a zaplatit daň z příjmu do 3 měsíců po skončení daňového období. Tradičně se daňové přiznání podává do 1. dubna, v roce 2024 je 1. dubna na Velikonoční pondělí, daňové přiznání za rok 2023 se tedy podává do úterý 2. dubna. Z příjmu z pronájmu nejste povinni platit sociální ani zdravotní pojištění, nemáte tedy povinnost ani podávat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a OSSZ.
AirBnB a příjem v daňovém přiznání
Při příjmu z pronájmu je nutné rozlišovat mezi pronájmem dlouhodobým a krátkodobým realizovaným přes ubytovací platformy nebo jinak. Krátkodobý pronájem je totiž podnikáním a v takovém případě musíte mít živnostenský list a příjmy danit jako příjmy z podnikání. Oproti tomu dlouhodobý pronájem daníte dle §9 zákona o daních příjmu. Pronájem musí být realizovaný dlouhodobě a nemovitosti musíte vlastnit jako fyzická osoba.
TIP: přečtěte si více o zdanění AirBnB a dalších povinnostech
REKLAMA
Reálné vs. paušální náklady
Na příjmy realizované z pronájmu můžete uplatnit buďto paušální 30% náklady nebo reálně vynaložené náklady pro získání a udržení příjmů. Mezi velmi populární reálné náklady patří odpisy nemovitosti a paušál na auto, díky kterým můžete často snížit povinnou daň z příjmu na minimum, často i na nulu. Reálné náklady je ale třeba evidovat a mít k nim zajištěné doklady.
TIP: přečtěte si více o uplatnění reálných nákladů na příjem z nemovitosti
Příjem z pronájmu 2023: Jakou zaplatíte daň z příjmu?
Daňové přiznání musíte podat vždy při realizaci příjmů z pronájmu. Často ale nemusíte platit žádnou daň. Jak je tato daň z příjmu v konkrétních případech?
Zaměstnanec a paušální náklady
- Zaměstnanec pronajímá byt za 15 000 měsíčně. Kromě příjmu z pronájmu má příjmy ze závislé činnosti 40 000 měsíčně.
- Musí podat daňové přiznání, zaměstnavatel mu nemůže provést roční zúčtování daně.
- Veškeré slevy na dani (základní daňovou slevu na poplatníka) vyčerpal už během výplaty čisté mzdy každý měsíc.
- U zaměstnavatele musí požádat o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a poté podává daňové přiznání s celkovými příjmy 55 tisíc měsíčně, tedy 660 000 za rok.
- Uplatňuje paušální náklady na příjmy z pronájmu, roční příjem z pronájmu je 180 000, náklady jsou 54 000, příjem před zdaněním je tedy 126 000 Kč, z toho má povinnost zaplatit daň 18 900 Kč.
Starobní důchod a příjem z pronájmu
- Starobní důchodce má kromě starobního důchodu 20 000 Kč příjem i z pronájmu nemovitosti 15 000 Kč za měsíc.
- Jiné zdanitelné příjmy nemá.
- Důchod není zdanitelným příjmem, ale kvůli příjmu z pronájmu musí podat daňové přiznání.
- Na příjem z pronájmu uplatňuje 30% paušální výdaje.
- Celkový roční příjem z pronájmu je 180 000 Kč, náklady jsou 54 000 Kč a podobně jako v předchozím případě vychází daň z příjmu na 18 900 Kč.
- Důchodce má ale nárok na slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč, celková povinná daň z příjmu je tak nulová.
Zaměstnanec a reálné náklady
- Zaměstnanec pronajímá byt za 15 000 měsíčně. Kromě příjmu z pronájmu má příjmy ze závislé činnosti 40 000 měsíčně.
- Platí stejně jako v předchozím případě, že musí podat daňové přiznání a že všechny daňové slevy vyčerpal a uplatnil měsíčně.
- Místo paušálních nákladů ale v tomto případě uplatňuje reálné náklady: odpisy nemovitosti (ročně 180 000 Kč) a také paušál na auto (ročně 48 000 Kč).
- Celkově je tak v daňové ztrátě a neplatí žádnou daň z příjmu. Daňová ztráta mu ale ani nepřinese daňovou vratku.