Kdy nebudete platit daň z nabytí nemovitosti?
Daň z nabytí nemovitosti byla celkem žhavým tématem posledních pár měsíců. Hojně se totiž diskutovalo o tom, že by tato daň měla být zrušena, že její výběr není morální a správný, protože stát tak daní něco, co už bylo zdaněno, a že daň z nabytí nemovitosti do moderního daňového systému nepatří.
Kdo chce zrušit daň z nabytí nemovitosti?
Z politických stran podpořilo návrh zrušení daně z nabytí nemovitosti 5 parlamentních stran: ODS, TOP09, Piráti, STAN i SPD. Proti se ale postavily levicové politické strany, které v této dani vidí významný příjem do státní pokladny: ANO. ČSSD a KSČM.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti tak bohužel díky spolupráci vládní koalice neprošlo hlasováním v Parlamentu, při hlasování o novele bylo sice rozhodnuto nejdříve v Senátu o zrušení daně z nabytí nemovitosti, což by určitě mnoho lidí uvítalo, ale následně byl tento návrh přehlasován v Poslanecké sněmovně. A daň z nabytí nemovitosti zůstává, i když alespoň se rozšířil okruh situací, kdy tuto daň platit nemusíte a jste od ní osvobozeni.
Co je to daň z nabytí nemovitosti?
Daň z nabytí nemovitosti byla dříve jako daň z převodu nemovitosti, zatímco dříve ji platil prodávající, tak dnes je za tuto daň odpovědný kupující. Tato daň se odvádí z úplatných převodů nemovitých věcí a je stanovena ve výši 4 % z ceny nemovitosti.
Daň je značnou zátěží při nákupu nemovitosti, na tuto daň si nemůžete vzít hypotéky a musíte na ni mít připravenou hotovost. A to celkem 40 000 Kč na každý 1 milion hodnoty nemovitosti. Za zaplacení daně z nabytí nemovitosti je odpovědný kupující, který musí podat k dani daňové přiznání a to nejpozději po uplynutí 3 měsíců následujících po měsíci, kdy byla nemovitost zapsána v katastru nemovitostí na jeho jméno. Do této doby musí také kupující daň zaplatit. Daň přiznáváte finančnímu úřadu, který je místně příslušný dle místa nemovitosti.
Také si přečtěte: Jak dofinancovat daň z nabytí nemovitosti
A této dani stát za rok vybere 13,6 miliardy Kč a je to významný příjem do státního rozpočtu. Přičemž ale tato daň je uvalena na něco, co je zdaněno i na straně prodávajícího, který prodej nemovitosti musí přiznat jako příjem a zaplatit odpovídající daň z příjmu.
Jaké jsou výjimky, aneb kdy daň z nabytí nemovitosti při koupi nemovitosti neplatíte?
Naštěstí stát pamatuje na výjimky a na situace, kdy daň z nabytí nemovitosti platit nebudete muset a 4 % ušetříte. Osvobození od daně z nabytí nemovitosti najdete v § 6 až 9 zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí (č. 340/2013 Sb.).
Daň z nabytí nemovitosti tak nebudete platit v těchto případech:
- při koupi novostavby do 5 let ode dne dokončení nebo začátku užívání, pokud jde o první úplatné užívání, tedy při nákupu od developera,
- při koupi (prvním úplatném nabytí) bytu v rodinném domě, zákon toto dosud omezoval pouze na bytové doby, nyní se ale osvobození vztahuje i na rodinné domy a bytové jednotky vznikající v rodinných domech,
- při převodu nemovitosti z družstevního vlastnictví do osobního vlastnictví, tedy pokud družstvo převádí družstevní podíly k bytům na osobní vlastnictví,
- při neúplatném převodu, tedy při darování nebo dědictví.