Společný nájem bytu: Návrh na přezkoumání oprávněnosti výpovědi
Nejvyšší soud v nedávné době vydal rozsudek, který řešil problematiku přezkoumání oprávněnosti výpovědi v rámci společného nájmu bytu. Postačuje, pokud návrh na přezkoumání učiní pouze jeden ze společných nájemců?
Jestliže uzavře nájemní smlouvu s pronajímatelem více osob, stanou se společnými nájemci bytu. Společným nájemcem bytu se stane i osoba, která se souhlasem stran přistoupí k nájemní smlouvě.
Pokud je obydlím manželů dům nebo byt, k němuž měl jeden z manželů ke dni uzavření manželství nájemní právo, vznikne uzavřením manželství k domu nebo bytu oběma manželům společné nájemní právo.
Společní nájemci mají stejná práva a povinnosti, a proto je vhodné k právní jistotě, aby postupovali při právních jednáních společně vůči pronajímateli.
Žaloba o neoprávněnost výpovědi z nájmu
Pronajímatel učinil výpověď z nájmu bytu bez výpovědní doby, který byl ve společném nájmu manželů, a to pro nehrazení nájemného a záloh na služby s užíváním bytu. Výpověď byla doručena oběma společným nájemcům.
Manžel jako nájemce se následně žalobou domáhal stanovení neoprávněnosti výpovědi z nájmu bytu s odůvodněním, že dluh sice vznikl, ale měl snahu situaci řešit, kdy pronajímatele žádal o splátkový kalendář. Pronajímatel tak při učinění výpovědi měl dle názoru nájemce postupovat v rozporu s dobrými mravy.
Jak rozhodovaly soudy?
Soud prvního stupně sice vyhověl žalobě nájemce, ale odvolací soud žalobu zamítl pro nedostatek věcné legitimace žalobce. Konkrétně odvolací soud žalobu zamítl z toho důvodu, že účastníky soudního řízení měli být oba manželé, jelikož se jednalo o společný nájem bytu manžely. Žalobu o přezkoumání oprávněnosti výpovědi z nájmu bytu však podal pouze manžel.
Proti tomuto rozhodnutí odvolacího soudu podal nájemce dovolání k Nejvyššímu soudu.
REKLAMA
Návrh na přezkoumání musí podat všichni společní nájemci
Nejvyšší soud zamítl dovolání nájemce mimo jiné s odůvodněním, že pokud vznikl manželům společný nájem, pak oba manželé musí být účastníky soudního řízení o přezkoumání oprávněnosti výpovědi z nájmu bytu (na straně žalující nebo žalované).
V případě, že se společní nájemci bytu takového soudního řízení neúčastní, nemůže být žalobě vyhověno pro nedostatek věcné legitimace.
K tomuto Nejvyšší soud: „Podal-li proto žalobu o určení neplatnosti výpovědi z nájmu bytu jen jeden ze společných nájemců bytu, tj. jeden z manželů, je zapotřebí, aby druhého v žalobě označil jako (dalšího) žalovaného – vedle pronajímatele, který dal manželům výpověď z nájmu bytu. Jelikož účastníkům se v tomto řízení neukládají žádné povinnosti (vyhoví-li soud žalobě na určení neplatnosti výpovědi z nájmu bytu, rozsudkem jen deklaruje, že výpověď je neplatná), je nerozhodné, zda druhý z manželů je jako účastník řízení na žalující straně či na straně žalované.“
Uvedené a citované rozhodnutí (Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 26 Cdo 5939/2016) naleznete v kompletním znění na webových stránkách Nejvyššího soudu: www.nsoud.cz.
Každý případ neplatnosti výpovědi z nájmu bytu je individuální. V případě řešení obdobného případu doporučujeme vyhledat právní pomoc advokáta před zahájením soudního sporu ke kvalifikovanému posouzení veškerých okolností.