Roste zájem o všechny úvěry
Studie GfK Půjčky ukázala, že mezi lidmi převažovaly v loňském roce o šest procent půjčky bankovní nad nebankovními. Ještě v roce 2014 byly bankovní i nebankovní půjčky téměř na stejné úrovni. Bankovní půjčky jsou doménou především lidí se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, zatímco nebankovní půjčky lidí s výučním listem či se základním vzděláním.
Půjčování není u konce ani v letošním roce. Podle studie si hodlá půjčit téměř třetina lidí. Nejčastěji si chtějí lidé půjčit formou nákupu na splátky (17 procent). Kontokorent hodlá využít 11 procent lidí a spotřebitelský úvěr 10 procent lidí. Muži jsou k půjčování náchylnější než ženy. Letos si plánuje vzít půjčku 33 procent mužů a „pouze“ 30 procent žen.
Prověření bonity chrání finanční instituce
Češi neváhají ani vytloukat klín klínem. Počet lidí, kteří si musejí na splácení svých dluhů půjčovat další peníze, vzrostl podle studie GfK Půjčky v loňském roce o dvě procenta na 11 procent. Trend potvrzují i data Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, podle kterých ke konci prvního čtvrtletí 2016 nesplácelo své krátkodobé úvěry 305 tisíc lidí, tedy o pět procent více než o rok dříve. Půjčku si často berou i lidé, kteří již čelí exekucím, a to mnohdy mnohačetným. Splácení půjčky půjčkou je však cestou, která vede přímo do dluhové pasti, ze které je jen velmi těžký únik.
Není proto divu, že si poskytovatelé úvěrů své klienty velmi pečlivě prověřují. Nebankovní registr klientských informací zaznamenal meziroční nárůst dotazů od ledna do května letošního roku o více než 68 procent. Zároveň roste i zájem o vstup do registru. Nováčky jsou čtyři poskytovatelé tzv. mikropůjček a P2P úvěrů – společnost Creamfinance Czech, Rerum Finance, P&P Loan a Benefi.
„Vstup společností z těchto oblastí potvrzuje, že zodpovědné prověřování bonity klienta je důležité pro společnosti napříč úvěrovým trhem. I u lidí, kteří si chtějí rychle půjčit peníze před výplatou, nebo kteří si je chtějí půjčit od jiných lidí, je důležité vědět, jestli takovou půjčku unesou a jestli se kvůli ní nemohou dostat do potíží se splácením. Vstup nových uživatelů do našeho registru proto vnímáme jako zodpovědný krok, který pomůže ochránit další spotřebitele před nebezpečným zadlužením a který zvýší vzájemnou informovanost bank a finančních institucí, které Bankovní a Nebankovní registr klientských informací využívají. V současné době je jich 62,“ uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, které Nebankovní registr klientských informací provozuje.
REKLAMA
Na pečlivém prověřování bonity žadatelů o půjčku si zakládá i nový člen registru společnost Benefi, platforma poskytující P2P půjčky mezi lidmi. „Tímto krokem dokazujeme především investorům, že pečlivě prověřujeme každého našeho žadatele o půjčku. Přestože umíme vyjít vstříc mnohým žadatelům, kteří mají nestandardní pracovní smlouvy, nakonec vyhodnotíme jako schopné dostát svým závazkům přibližně stejné procento lidí jako banky,” uvedl předseda představenstva akciové společnosti Benefi Pavel Matoušek. Podíl nesplácených půjček, u kterých je společnost Benefi věřitelem, nedosahuje ani dvou procent.
Stále více lidí je přesvědčeno, že je v dnešní době normální žít na dluh. Důvodem jsou i aktuálně velmi výhodné podmínky poskytovaných půjček. Pořád ale existují lidé, kteří si raději nejprve na věci naspoří, než aby se zadlužili.