E15: Spořitelna vzdá až pětinu problémových stavebních projektů
Banky v současnosti řeší stále více případů, kdy developer není schopen splácet úvěr a chybí mu peníze na dokončení a následný prodej či pronájem nemovitostí. V první fázi se snaží banka situaci zpravidla řešit úpravou splátkového kalendáře. „Tam, kde je mizivá šance, že developer dokáže sehnat další zdroje, se musíme zabývat tím, zda komerční stránka projektu dává smysl. Někdy raději jdeme cestou minimalizace ztráty než rizika vložení dalšího kapitálu,“ uvedl Daniel Hříbal.
U většiny dokončených a neprodaných rezidenčních projektů se také banky snaží s developery dohodnout na pronájmu nemovitosti nebo snížení ceny s cílem přilákat nové kupující. Ani to však někdy nepomáhá. „Rezidenční trh je velmi citlivý na subjektivní vnímání kupujících,“ říká Daniel Hříbal. "Potenciální zákazníci spekulují o dalším snižování cen, proto pro developery bude už brzy problémem stále relativně vysoké ceny držet."
V současnosti je proto stále častějším řešením prodej projektu v nedobrovolné dražbě. Podle České spořitelny se tento způsob řešení osvědčuje. „Výsledky předčily naše očekávání, co se týče realizovaných cen,“ říká Daniel Hříbal.
Zdroj: E15, MediaFax