Stavebnictví zakončilo rok 2024 v mínusu
Loňský rok nebyl pro tuzemské stavebnictví příliš pozitivním obdobím. Ať už proto, že se stavebnictví se muselo vypořádávat s vysokými cenami stavebních materiálů, nedostatkem kvalifikovaných i pomocných pracovníků nebo vysokými úrokovými sazbami. Překážek růstu však bylo jistě více, včetně celkově slabé ekonomiky a s ní spojené slabší poptávky po nových bytech a komerčních realitách.
Za celý rok stavební výroba poklesla o 2,6 % s tím, že horší výsledky tentokrát vykazovala inženýrská výstavba zaměřená na budování infrastruktury. V samotném prosinci dokázalo stavebnictví růst o 1,3 % (meziměsíčně), meziročně si však pohoršilo o necelých pět procent.
Lichotivé nejsou ani aktuálně prezentované výsledky nové bytové výstavby. Ta byla jen v prosinci meziročně o 16,5 % nižší, a to především v důsledku pokračujícího útlumu výstavby v Praze. Za celý rok 2023 se začalo v ČR stavět o 15,5 % méně bytů než v roce 2022.
Nových bytů se tak aktuálně staví asi tak málo jako v době covidu. Boom výstavby, který pak následoval neměl dlouhého trvání, když jej zastavila inflace a drahé peníze vedoucí k odkládání nových projektů. O byrokratických překážkách rozjezdu výstavby snad není třeba ani mluvit.
Co čekat od roku 2024? Z pohledu zakázek situace na první pohled nevypadá nějak dramaticky, i když jsou vidět poněkud slabší objednávky u inženýrské výstavby. Příliš přesvědčivá nejsou data ani u nových stavebních povolení u bytové výstavby, takže je vidět, že pomyslnou zatáčku zatím nevybrala ani tato část stavebnictví. Situace se ovšem může v průběhu roku začít měnit s tím, jak budou korigovat vstupní ceny a zlevňovat peníze.
Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS