23. 08. 2012
Subjekty:
Hypoteční banka
Mladí s hypotékou nechtějí stavět, kupují hotové nemovitosti a investují méně, než zbytek populace
Více než třetina hypotečních úvěrů, které si v posledních dvou letech u Hypoteční banky sjednávali mladí lidé do 30 let, sloužila ke koupi bytu. Společně s koupí již hotového rodinného domu, který je v účelech hypotečních úvěrů u mladých s malým rozdílem na druhém místě, má tak pořízení již hotové nemovitosti v této věkové kategorii vysokou převahu. Do výstavby rodinného domu se mladí příliš neženou, ve věku mezi 20 a 25 let chtělo s pomocí hypotéky v posledních dvou letech stavět jen 14 % z těch, co si o hypotéku zažádali.
Z hlediska výše sjednané hypotéky se rozevírají pomyslné nůžky mezi mladými a staršími žadateli. Zatímco v roce 2010 byl rozdíl v průměrné hypotéce mezi nejmladšími (18 a 19 let) a staršími žadateli (nad 30 let) jen 300 tisíc korun, nyní již přesáhl půl milionu korun. Mladí si častěji pořizují startovací bydlení, až později ho vymění za takové, které lépe vyhovuje jejich aktuálním potřebám. S rostoucím věkem i v jednotlivých věkových kategoriích mezi mladými lidmi průměrná výše hypotéky postupně roste.
Častěji si úvěr berou mladí lidé mimo Prahu
Nejpočetnější skupiny mladých lidí s hypotékami jsou ve věku mezi 25 až 30 lety, a to na Pardubicku (26,4 %), Brněnsku (26,1 %) a Plzeňsku (25,6 %). Naopak nejméně mladých zájemců o hypotéku je v posledních dvou letech na Liberecku (19,1 %) a Ostravsku (19,8 %). V Praze mladí s vlastním bydlením spíše čekají, v průměru je zde přibližně třem ze čtyř žadatelů o hypoteční úvěr víc než 30 let.
Hypoteční banka ušila mladým lidem hypotéku „na míru“
Řešení pro mladé lidi do třiceti let představila Hypoteční banka už v loňském roce, a to zavedením tzv. „Hypotéky pro absolventy“. Ta je určena především absolventům středních a vysokých škol, kteří jsou teprve na začátku kariéry a očekávají, že jejich příjmy se budou se zvětšující se praxí a kariérním postupem zvyšovat. Mohou ji využít i mladé rodiny, kde je jeden z partnerů na mateřské či rodičovské dovolené, a příjem rodiny je tudíž dočasně nižší.
Hlavní výhodou Hypotéky pro absolventy je tzv. progresivní splácení – finanční zátěž je tak na začátku splácení minimální a teprve postupně, jak si buduje kariéru a svůj příjem zvyšuje, se mění i splátka hypotéky. Klient má možnost si splátky také sám navýšit v okamžiku zvýšení platu.
REKLAMA
„Možností platit nižší částky se snažíme zpřístupnit vlastní bydlení i lidem, kteří mají přechodně nízké příjmy. Hypotéka pro absolventy je pro ty, kdo právě začínají svou kariéru, produkt doslova šitý na míru. Nižší splátky jim pomohou překlenout první období, kdy mají méně dostupných financí, a nemusejí se tak vzdávat svého snu o bydlení, které by vyhovovalo jejich standardu,“ říká Jiří Koutný, produktový manažer Hypoteční banky.
Hypotéku pro absolventy banka poskytuje až do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, a to na 20 – 25 let. Minimálně si takto může zákazník půjčit 300 tisíc korun, maximálně pět milionů korun.