EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Reakce na článek „Zájem o půjčky na bydlení mladým klesá, proti loňsku je třetinový“ in www.ceskenoviny.cz ze dne 9. 10. 2019

 

Zbytečně náročný, nevyhovující, nebo dokonce fiasko. Nízký zájem o půjčky  pramení z nepříliš výhodných podmínek čerpání půjček i z vysoké administrativní náročnosti. Tak se v posledních několika měsících hovoří o Programu pro mladé, který administruje Státní fond rozvoje bydlení. Protože některé informace jsou zkreslující a zavádějící, dovolíme si podívat se na tento program podrobněji.

Loading



 


Na úvod považujeme za nutné zmínit zásadní okolnost – půjčky na bydlení pro mladé jsou poskytovány z veřejných zdrojů. Samotné nakládání  s finančními prostředky a postup pro vyřizování žádostí v Programu pro mladé jsou upraveny nařízením vlády. Odmítáme tvrzení o přílišné administrativní náročnosti nebo přebujelé byrokracii, protože podmínky pro získání půjčky z našeho programu jsou zcela adekvátní vzhledem k tomu, že se jedná o výhodnou půjčku z veřejných zdrojů. Program je jen natolik náročný, aby naplnil podmínky nařízení vlády, jímž se řídí. SFRB klienty otevřeně informuje o všech podmínkách, které musí žadatel splnit. Ve srovnání s žádostí o hypotéku musí zájemce o Program pro mladé předložit navíc pouze doklady, které SFRB umožní ověřit, zda budou splněny podmínky programu, jako například výpis z Centrální evidence exekucí žadatele nebo sdělení oprávněné osoby o velikosti plochy v m². Veškeré podmínky jsou známy předem a jsou veřejně dostupné.
Program má na druhou stranu také svoje nesporné výhody oproti komerčním hypotékám. Úroková sazba, jíž se SFRB ve všech svých programech řídí, je aktuálně 2,27 % a odvíjí se od výše  základní  sazby Evropské unie pro Českou republiku, která bude vždy nižší než komerční úroky.
Jako další nesporný bonus programu vnímáme to, že příjemci podpory z programů SFRB mají vždy jistotu stabilních podmínek a garanci, že podmínky v uzavřených smlouvách se nebudou měnit po celou dobu splácení. Jednou z výhod Programu pro mladé je dotace 30 000 Kč při narození dítěte, dále možnost přerušení splácení jistiny až na dobu 2 let. Vyřízení, správa i předčasné splacení úvěru je vždy zdarma.
Program pro mladé nemá a nikdy neměl za cíl konkurovat hypotékám bankovních domů. Role programu je motivační pro lidi do 36 let a je zaměřena zejména na skupiny, které pomoc s bydlením potřebují, a co je důležité – je určena zejména pro menší obce a venkov, kde ceny nemovitostí nejsou v takových extrémních hodnotách, jako třeba v Praze či Brně. Ceny nemovitostí na malých obcích se pohybují v rozmezí 0,3 – 3 mil. Kč.
Statistika k počátku října je následující: 345 přijatých žádostí v objemu 408,6 milionů Kč, což představuje 39,4 % žádostí na výstavbu domu, 13,9 % na koupi rodinného domu, 14,5 % na koupi bytu a 32,2 % na modernizaci.
Srozumitelné instrukce, jak požádat o úvěr, naleznete  na odkazu: http://www.sfrb.cz/programy-a-podpory/program-pro-mlade/
 
Mgr. Karolína Smetanová
ředitelka komunikace
Státní fond rozvoje bydlení

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Státní půjčky pro mladé nejsou lékem na nedostupnost bydlení

Mladí do 36 let mohou od dnešního dne zasílat své žádosti o státní půjčku na bydlení. Stát jim půjčí maximálně dva miliony korun. To na bydlení v Praze a větších městech ale nestačí. Rozpůjčovat navíc hodlá jen 650 milionů korun. Na půjčku tak dosáhne jen hrstka vyvolených. Problém s dostupností bydlení se rozhodně nevyřeší.

Text: Jana Zámečníková

15. 08. 2018

Mladý pár - hypotéky pro mladé

Půjčky pro mladé až dva miliony: Může stát konkurovat bankám?

Stát oblékl půjčky pro mladé do nového hávu. Mladé rodiny budou moci od poloviny srpna žádat o státní půjčku na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení až do výše dvou milionů korun. Rozšiřuje se také okruh možných žadatelů a prodlužuje se i doba splácení zvýhodněné půjčky. Může stát v úvěrech na bydlení konkurovat bankám?

Text: Jana Zámečníková

21. 06. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *