26. 11. 2015
Regulované ceny elektřiny i plynu mírně stoupnou, zlevní ale dodavatelé. Lidé mohou ušetřit stokoruny.
Regulovaná složka ceny tvoří u elektřiny přibližně 55 procent z celkové ceny, u plynu pak okolo 25 procent. Výši regulovaných složek, které obsahují především náklady za přenos a distribuci (v případě elektřiny i příspěvek na obnovitelné zdroje energie) dnes stanovil Energetický regulační úřad.
U elektřiny došlo k mírnému zvýšení regulované složky a to o 1,8 až 3,5 procenta v závislosti na regionu, zvolené distribuční sazbě, charakteru odběru i faktickém množství spotřebované elektřiny. Podle předpokladů se ale očekává zlevnění dodávky ze strany dodavatelů a to až o 5 procent. Důvodem je především vytrvale klesající cena silové elektřiny, která v současnosti dosáhla několikaletého minima. Podle energetika Tomáše Suchého z portálu Ušetřeno.cz se potvrzuje předpoklad, podle kterého se domácnosti v příštím roce můžou připravit na celkové zlevnění cen elektřiny, a to ve výši okolo 2 až 3 procent. “Na vyúčtování se to domácnostem projeví úsporou v řádu stokorun. Změny nejvíce pocítí domácnosti s nejvyšší spotřebou,” dodává Suchý.
Ke zdražení regulované složky došlo i u plynu a to průměrně o 2,7 procenta. Opět se částka bude mírně lišit podle distribuční oblasti. I zde se ale počítá se snížením cen dodávek a to o 3 až 5 procent, jak uvedl ERÚ. “Prakticky s jistotou lze říci, že ceny dodávek plynu nestoupnou a budou mírně klesat nebo stagnovat. V případě poklesu by se domácnosti i přes zdražení regulované složky mohly těšit na úsporu v řádech stokorun,” vysvětluje situaci Suchý z Ušetřeno.cz.
Do cen elektřiny se domácnostem zatím nepromítne ani chystaná změna tarifního systému. Z informací ERÚ vyplývá, že složka ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů byla pro rok 2016 zastropována na současné výši. “V podstatě jde o to, že ten, kdo by měl podle nového tarifního systému platit více, bude v příštím roce platit stejnou cenu jako nadále. Ten, kdo by měl platit méně, bude platit méně,” vysvětluje Suchý. Konkrétní částky ale ERÚ prozatím neoznámil.
“Někteří odběratelé mohou mít smlouvy na dobu neurčitou, kde se jim projeví nové ceny automaticky s novým rokem, pokud dojde ke změně u produktové řady. U smluv na dobu určitou mohou mít zákazníci garantovanou cenu a v tom případě se jich případná změna cen dodávky nedotkne. Týkat se jich bude jen úprava sazeb distribuce a tedy právě změna v regulovaných cenách,” vysvětluje důsledky pro zákazníka energetik Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz.
REKLAMA