EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Studie ČMSS: Půlka českých domácností chystá rekonstrukci

 

Český bytový fond je ve srovnání se zahraničím stále zastaralý. Obyvatelé České republiky přitom chtějí bydlet lépe, téměř polovina domácností proto chystá rekonstrukci svého bytu či domu. Náklady na rekonstrukci zpravidla zvládnou pokrýt ze svých úspor. Pokud úspory nestačí, nejčastější volbou je úvěr od stavební spořitelny. 

Loading



 


České domácnosti chtějí pokračovat ve vylepšování svého bydlení. Z aktuálního průzkumu IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) vyplývá, že téměř polovina (48 %) dotázaných chystá rekonstrukci svého bytu nebo domu. „Český bytový fond je oproti západní Evropě stále zastaralý, tři čtvrtiny bytů a domů jsou starší 20 let, polovina dokonce přes 40 let. Situace se přitom výrazněji nelepší, nových bytů a domů přibývá jen velmi málo,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.
„Nejčastěji lidé rekonstruují koupelny a kuchyně,“ dodal s tím, že nejčastěji rekonstrukci financují s pomocí svých naspořených prostředků.  Pokud se rozhodnou pro úvěr, na prvním místě volí půjčku od stavební spořitelny. „Více než polovina překlenovacích úvěrů míří
na rekonstrukce bydlení, zhruba třetina je použita na koupi nemovitosti a méně než 10 %
na výstavbu,“
dodal.  
Rekonstrukce tak velkým tématem budou i do budoucna. „Pro rekonstrukce a modernizace je tady obrovský prostor, v nejbližších letech budou své bydlení zvelebovat až dva miliony českých domácností,“ dodal Tomáš Kořínek.
Náklady na rekonstrukce se zpravidla pohybují v řádu stovek tisíc korun, zhruba do půl milionu. Pro takovou částku je složitější získat výhodnou hypotéku, navíc je nutná zástava nemovitosti. Naopak průměrné výše spotřebitelských úvěrů se pohybují kolem 100 tisíc korun. „Proto klienti nejčastěji volí úvěr od stavební spořitelny, kde získají nižší úrokové sazby a navíc nemusejí dávat nemovitost do zástavy,“ vysvětlil Tomáš Kořínek.
Průzkum uskutečnila agentura IBRS v červnu 2019 na 1000 respondentech z celé České republiky.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • DonLabuznik

    27 října, 2019

    Taky jsme před nedávnem zrekonstruovali celý náš byt. Před týdnem jsme však museli ještě dodělávat pár věcí jako je třeba betonová stěrka z https://www.abparket.cz/ , na kterou nám v době rekonstrukce nezbyl čas a tak jsme to odložili až na teď.

    Odpovědět