„Nejvyšší počet vloupání je hlášen ve velkých městech, lákavá pro zloděje jsou také osamělá stavení a chatové oblasti“, říká Marcela Kotyrová, manažerka pro komunikaci a vzdělávání z ČAP a dodává: „Zejména před odjezdem na delší dobu jsou proto důležitá preventivní opatření, která mohou zlodějům situaci znesnadnit. Nejedná se vždy jen o drahé zámky a elektronická vybavení, existují i triky, které nic nestojí“.
Nezatahujte rolety nebo závěsy, využívejte časovače na spínání osvětlení, vytvořte zdání, že je domácnost v provozu.
Pověřte známé vybíráním schránky, pokud máte dobré sousedské vztahy, povězte o svém odjezdu sousedům, budou všímavější.
Nepište o svých plánech na sociálních sítích, informace mohou být zneužity jinou stranou, než jsou vaši přátelé. REKLAMA
Přesvědčte se raději dvakrát, že jste dobře uzavřeli všechna okna včetně „světlíkového“ a dveře.
S odjezdem je často spojený stres a nepozornost, v případě, že pachatel vnikne do domu otevřeným oknem, vám pojišťovna neposkytne pojistné plnění.
Vykradená domácnost či jiné stopy po vandalech bývají po návratu z dovolené velmi nemilým překvapením. Dopad na rodinný rozpočet může výrazně zmírnit správně sjednané pojištění majetku. Právě díky stále vyššímu procentu vloupání v čase dovolených nabízejí dnes pojišťovny i krátkodobé pojistky, které pokryjí riziko vloupání pouze po určitou dobu. Toto pojištění je určeno zejména těm klientům, kteří zatím nejsou zvyklí chránit svůj majetek celoročně.
Nejvyhledávanějším zbožím jsou pro zloděje kromě hotovosti především drobnější cennosti, které lze snadno a obratem prodat – elektronika, optika, šperky, předměty umělecké hodnoty, jízdní kola. Vynalézavost zlodějů nemá hranic, a proto se nespoléhejte, že vám doma zbude vaše nová televize jen proto, že má úhlopříčku 165 cm.
REKLAMA
„Ještě před odjezdem doporučuji pořídit si fotodokumentaci cennějších předmětů a drahého zařízení, usnadní to případnou likvidaci pojistné události, pokud k ní dojde“, radí Marcela Kotyrová a dodává: „U pojištění majetku je důležité průběžně aktualizovat pojistnou smlouvu. Zejména v souvislosti se zhodnocením majetku je potřeba navýšit pojistnou částku, aby sjednaná ochrana byla vždy dostačující“.
Jak se zachovat v případě, že je vaše domácnost po návratu z dovolené vykradená?
Okamžitě přivolejte policii. Do policejního protokolu nahlaste kompletní seznam odcizených věcí. Policejní protokol je pro pojišťovnu zásadní při likvidaci a výplatě náhrady škody.
Pokud zjistíte, že vám byly odcizeny platební karty nebo doklady, proveďte neprodleně blokaci či oznámení o odcizení.
REKLAMA
Oznamte vaší škodní událost své pojišťovně. V případě, že došlo při vloupání
i k poničení zařízení interiéru, neuklízejte škody a nevyhazujte poškozené věci před návštěvou pracovníka pojišťovny. Vše řádně zdokumentujte.
Pokud zjistíte další odcizené předměty později, dohlašte je pojišťovně i policii.
V případě sporných situací, kde není patrné násilí (rozbité okno, poničené dveře) požadujte expertízu. Ne vždy ji policie provádí automaticky a pojišťovna ji v takových případech zpravidla vyžaduje.
K oznámení škody potřebujete znát číslo vaší pojistné smlouvy. Pokud byla odcizena spolu s ostatním vybavením, nahlaste jméno a příjmení pojistníka, jeho datum narození a adresu pojištěného objektu. Připravte si i srozumitelný popis nastalé události.
Oznámení škody můžete provést pomocí telefonu na klientské lince nebo vyplněním formuláře oznámení škodní události, který si můžete vyzvednout na pobočce nebo stáhnout na webových stránkách pojišťovny. Většina pojišťoven nabízí také možnost hlášení přes internet. Pro další jednání s pojišťovnou je vhodné doplnit seznam zcizených věcí informacemi o jejich stáří a ceně, ideálně dohledat účty či záruční listy.
Pozor na výluky a pojistné limity!
Nenechávejte po dobu své nepřítomnosti v bytě hotovost ve vyšších částkách, než jaké kryje vaše pojistná smlouva. Vlastníte-li předměty, cennější než je limit na jednu věc, připojistěte je zvlášť a věci obzvláště cenné opatřete znaleckým posudkem.