EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Luboš Svačina

12. 05. 2009

0 komentářů

Evropané již mohou nakupovat české nemovitosti

 


 

Letos 1. května oslavila Česká republika 5leté výročí vstupu do Evropské unie. Zároveň k tomuto datu došlo k uplynutí přechodného období, po které platilo pro cizí státní příslušníky omezení při nabývání nemovitostí v České republice. Tyto podmínky upravuje Devizový zákon 219/1995 Sb., konkrétně paragraf č. 17.

Podle tohoto ustanovení mohou cizí státní příslušníci nabývat nemovitostí v České republice následujícím způsobem: 

  • ze země mimo Evropskou unii s trvalým pobytem v České republice bez omezení,
  • cizí státní příslušník ze země Evropské unie s průkazem o povolení k pobytu pro občana Evropské unie může nabýt pozemek, budovu či bytovou jednotku bez omezení s výjímkou pozemků určených k zemědělským účelům,
  • zemědělských pozemků může nabývat občan ze země Evropské unie pouze s průkazem o povolení k trvalému pobytu pro občana Evropské unie a pouze v tom případě, je-li v tuzemsku evidován jako zemědělský podnikatel a má povolení k trvalému pobytu alespoň 3 roky,
  • cizinec ze země Evropské unie s průkazem o povolení k přechodnému pobytu pro občana Evropské unie může v tuzemsku nabýt nezemědělský pozemek, budovu či jednotku bez omezení; nemůže však nabýt zemědělský pozemek
  • Nabývá-li cizinec (ze země Evropské unie bez povolení k pobytu anebo ze země mimo Evropskou unii bez povolení k pobytu nebo s povolením jen k přechodnému pobytu) v tuzemsku nemovitost do společného jmění manželů, musí jeho manželem být buď český státní občan (bez ohledu na místo pobytu), nebo cizinec (ze země Evropské unie nebo mimo ní) s povoleným trvalým pobytem v České republice.

Výjimky:

  • Ostatní osoby, které nebyly uvedeny v předchozích odstavcích, mohou české nemovitosti nabývat pouze například děděním, koupí od příbuzného v řadě přímé (sourozence nebo manžela), na základě předkupního práva z titulu podílového spoluvlastnictví či výstavbou na vlastním pozemku. Další výjimky uvádí devizový zákon.

REKLAMA

Od 1. května 2009 výše zmíněná ustanovení týkající se nabývání českých nemovitostí, s výjimkou nabývání zemědělské půdy, přestávají pro občany Evropské unie platit resp. jsou jim nadřazeny mezinárodní smlouvy o volném pohybu osob a kapitálu, které při svém vstupu uzavřela Česká republika s Evropskou unií. Evropané mohou nakupovat domy, byty a další nemovitosti bez omezení. 

Jedinou výjimkou jsou zemědělské a lesní pozemky. U tohoto typu nemovitostí budou platit přechodná ustanovení až do začátku května 2011, ve výjimečném případě až do roku 2014. To však pouze v takovém případě "Bude-li dostatečně prokázáno, že po uplynutí přechodného období nastanou vážná narušení nebo hrozba vážných narušení trhu se zemědělskou půdou v České republice, rozhodne Komise na žádost České republiky o prodloužení přechodného období o nejvýše tři roky." jak se říká v doprovodném textu k přechodnému ustanovení.

Uvolnění podmínek nabývání toho příliš nezmění

Uvolněním podmínek nabývání nemovitostí se situace na českém trhu příliš nezmění a před realitními kancelářemi se pravděpodobně fronty zájemců z členských zemí EU tvořit nebudou.

Není totiž žádným tajemstvím, že cizinci, kteří si chtěli v České republice kou­pit nemovitost pro bydlení nebo k rekreaci, tedy s výjimkou nemovitostí sloužících výhradně k podnikání, a zmíněnou zemědělskou a lesní půdu, si ji již koupili. Buď si za tímto účelem obstarali potřebné povolení k pobytu nebo použili prostředníky, kteří podmínky nabytí splňovali. Existují také případy, kdy nákupy byly realizovány na účet pro tyto účely založené právnické osoby – například společnosti s ručením omezeným se sídlem v ČR, na které se omezení nevztahovalo, a k jejichž založení stačí základní vklad 200 000.-. 

REKLAMA

Finanční krize přistřihla kupujícím křídla

Realitní kanceláře potvrzují, že zahraniční poptávka po českých nemovitostech se v souvislosti se změnou podmínek nabývání nijak zásadně nezměnila. Finanční krize, a z ní vyplývající nízká koupěschopnost zahraničních investorů, a zároveň relativně vysoké ceny českých nemovitostí v porovnání se zahraničím, kde nyní došlo k výrazné korekci cen, mají spíše za důsledek klesající zájem zahraničních kupců o české nemovitosti. Téměř se vytratil zájem klientů z Velké Británie, Německa a Nizozemí, kteří v minulosti tvořili významné procento kupujících. 

Průběžný zájem, avšak nevymykající se průměru, evidují realitní kanceláře v případě našich slovenských sousedů, kteří do České republiky přišli za prací a nakupují zde nemovitosti v blízkosti místa svého zaměstnání. Zájem o české nemovitosti přetrvává také mezi kupujícími z Ruska a Vietnamu. Nicméně jejich poptávka je silně diferencovaná podle krajů a měst. 

„Lze říci, že mezi cizinci, kteří hledají nemovitosti na prodej, jsou v současné době nejaktivnější Rusové. Zajímají se o byty, rodinné domy, chalupy na Šumavě i průmyslové nemovitosti. Ani v jejich případě ale nejde o masové nákupy, spíše jednotlivé případy,“ řekl Karel Exl z českobudějovické pobočky realitní kanceláře REMAX.

Zahraniční poptávce také nepřispívá stále nižší dostupnost hypotečních úvěrů pro financování nákupu nemovitostí, což potvrzuje Petr Korytar z Hanácké realitní kanceláře, který pro server Novinky.cz uvedl: „Neočekávám, že by se zájem cizinců o nákup nemovitostí v regionu v budoucnu zvýšil. Nizozemci například před časem kupovali domy v horských oblastech i kvůli tomu, že u nás bylo levněji, což už neplatí. Rusové jsou zase při nákupu nemovitosti omezeni tím, že potřebují k převedení peněz souhlas svého ministerstva financí a Vietnamci mají spíš tendenci stěhovat se do velkoměst, kde je větší kupní síla,“ a dodal: "podle mého názoru má navíc většina cizích státních příslušníků problém při získávání úvěru či hypotéky v tuzemských bankách.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *