Kdy může zůstavitel vydědit nepominutelné dědice?
Zákonné důvody pro vydědění
Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele, a pokud nedědí, pak jsou jimi jejich potomci. Složitost lidských vztahů někdy vyžaduje, aby nepominutelný dědic byl vyloučen ze svého dědického práva na povinný díl, anebo byl v jeho dědickém právu zkrácen. Občanský zákoník, který vymezuje úpravu dědických vztahů, výslovně stanovuje výčet zákonných důvodu, kdy může zůstavitel učinit vydědění.
Zůstavitel může <a>vydědit nepominutelného dědice, který
- mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi,
- o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,
- byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo
- vede trvale nezřízený život.
Občanský zákoník taktéž vymezuje, že zůstavitel může vydědit i nepominutelného dědice, který je tak zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, že tu je obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl. Zůstavitel může učinit v tomto případě vydědění tak, že tento jeho povinný díl zůstaví dětem tohoto nepominutelného dědice, popřípadě, není-li jich, jejich potomkům.
Okolnosti každého případu
Každý ze zákonných důvodů je nutné posuzovat individuálně s ohledem na okolnosti konkrétního případu. Např. u zákonného důvodu vydědění pro neposkytnutí potřebné pomoci v nouzi je nutné posuzovat splnění těchto předpokladů:
- nouze zůstavitele a objektivní potřeba mu pomoci,
- možnost potomka dozvědět se o nouzi zůstavitele a nutnosti pomoci,
- objektivní možnost potomka pomoci zůstaviteli,
- zůstavitel neodmítnul pomoc potomka.
Chcete mít jistotu? Navštivte notáře…
Občanský zákoník dále stanovuje, že nevysloví-li zůstavitel důvod vydědění, má nepominutelný dědic právo na povinný díl, ledaže se proti němu prokáže zákonný důvod vydědění. Prohlášení o vydědění lze učinit stejným způsobem, jakým se pořizuje nebo ruší závěť. Doporučujeme tak při přípravě prohlášení o vydědění vyhledat odbornou pomoc advokáta nebo notáře.
REKLAMA