EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Monika Lukešová

28. 03. 2012

4 komentáře

Česká spořitelna asi zdraží hypotéky, pokud bude muset hlásit sazby víc dopředu

 


 

V případě, že by návrh Fincentra prošel, podle České spořitelny a UniCredit bank by to ale mohlo zvýšit úrokové sazby u hypotečních úvěrů.

Delší lhůta je možná, pro klienty by to však znamenalo vyšší úrokové sazby, protože banky by si tak musely rezervovat zdroje na delší dobu dopředu, což zdroje prodražuje. Termín zasílání zhruba šest týdnů předem je tedy optimální, klient má dostatek času na rozmyšlenou a zároveň jsme klientovi schopni nabídnout výhodnou sazbu,“ vysvětlil Jan Holinka z Tiskového centra České spořitelny.

Vyšší úrokové sazby připouští i UniCredit Bank.  „Standardně banky informují klienty přibližně 4 týdny před změnou úrokové sazby. Samozřejmě je možné informovat klienty předem například 2 měsíce nebo i podstatně dříve před změnou úrokové sazby. Toto opatření však může mít negativní dopad na výši úrokové sazby,protože banky musí  tuto úrokovou sazbu fixovat klientům již od doby,kdy klientům sazbu oznámí. Delší období tedy znamená z našeho pohledu větší riziko růstu úrokových sazeb, které banky musí do ceny zohlednit,“ řekla Radomíra Papoušková, ředitelka odboru Segment Mass Market UniCredit Bank.

Bez zákona se prý hypotéky obejdou

Podle Hypoteční banky si klienti nestěžují a refinancování hypoték žádnou úpravu nepotřebuje. „Hypoteční banka poskytuje klientům informace o nových podmínkách hypotečního úvěru minimálně 30 dnů, obvykle 6 týdnů před koncem fixačního období. Klienti tak mají dostatečnou dobu pro rozhodnutí, zda změnit banku nebo pokračovat ve stávající bance. Nemáme žádné signály, že by klienti byli v časové tísni, naopak jsme přesvědčeni, že stávající podmínky, které nabízí Hypoteční banka, jsou klientsky dostatečně vstřícné,“ sdělil Bohdan Suchánek ředitel Marketingové komunikace Hypoteční banky.

Hypoteční úvěry právní podložení nepotřebují ani podle Fio banky. Zákony by prý musely být neuvěřitelně rozsáhlé, složité a nepoužitelné. „Banky si mají tuto otázku řešit zdravým rozumem a třeba v rámci samoregulace sektoru. Možnost jít se zeptat do jiných bank na možnou sazbu klienta nijak není vázána na informaci o sazbě od jeho banky,“ uvedl Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.

REKLAMA

Pokud vám měsíc před skončení fixace banka neoznámí novou úrokovou sazbu, kontaktujte ji sami. Tohle klientům radí i Komerční banka.

Equa bank návrh vítá. „Pokud by tento návrh prošel, jednalo by se jistě o pozitivní krok ve prospěch klientů bank, kteří by tak získali více času na vyjednávání o budoucí úrokové sazbě na další období fixace,“ stojí za návrhem Fincentra Kateřina Pospíšilová z Equa bank a dodává, že klienti této banky si mohou úrokovou sazbu při refinancování hypoték podržet dokonce šest měsíců dopředu.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Hypoteční aktivita v říjnu dále rostla

Hypoteční trh v letošním roce pokračuje v oživování. Objemy poskytnutých hypoték se v posledních měsících již dostaly nad úrovně roku 2020, ačkoli z pohledu počtu setrvávají o čtvrtinu níže. Banky poskytly v říjnu letošního roku hypoteční úvěry za více než 26 mld. Kč, z toho skutečně nové úvěry činily bezmála 22 mld. Kč. Oproti září se hypoteční aktivita […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 11. 2024

Pražský bytový trh plynule roste a objevují se nové trendy

Pražský trh s byty pokračuje ve svém růstu, a to jak v případě novostaveb, tak i starších jednotek na sekundárním trhu. Nejnovější údaje společnosti Knight Frank ukazují, že průměrná nabídková cena bytů v Praze vzrostla o 7,1 % u novostaveb, zatímco sekundární trh zaznamenal ještě výraznější nárůst o 13,7 %. Mezi hlavní důvody růstu cen i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024

Komentář: Podmínky pro koupi bytu se budou zhoršovat. Cenový růst zrychluje, hypotéky zlevňují jen pomalu

Podle aktuálně zveřejněných čísel ČSÚ bylo v září v Praze povoleno 1190 bytů v nových bytových domech a od začátku roku jich dostalo zelenou celkem 5270 . To je meziroční nárůst o 76 %. Na první pohled skvělá zpráva. O to víc, že se už po třech čtvrtletích povolilo dokonce více bytů než za celý loňský rok. Při bližším zkoumání už je ale důvodů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Mojmír

    28 března, 2012

    ježiši to jsou kecy… Jakou roli má pro bank, že bude muset oznámit sazbu o 2–3 týdny dřív než dosud? Žádnou. Zato pro klienta obrovskou. A nebojte, zdražit si nedovolí.

    Odpovědět

  • Radek

    28 března, 2012

    Právě ta role pro klienta je pro banku zásadní – dyť by měl dost času si najít lepší nabídku! A to by mohl i odejít! Tohle riziko si zejména velké banky nechají zaplatit ve vyšší úrokové sazbě.

    Odpovědět

  • Miloš

    28 března, 2012

    Z mého pohledu na to není třeba zákon. Klientovi, který si není schopný porovnat nabídky a obeslat konkurenci před návrhem od své původní banky, stejně bude jedno jestli se dozví novou sazbu 4 týdny nebo 8 týdnů před koncem. Banka ho stejně „odrbe“ vyšším úrokem, protože klient sám nebude znát konkurenční nabídky.

    Odpovědět

  • iii

    29 března, 2012

    Stihat se to da, ale to aby si pak vzal clovek dovolenou na vyrizeni a zil ve stresu, v cem kde zas bude problem. Jinak na nabidku stare banky se cekat nemusi, sam jsem pred casem podepisoval zadost o uver u nove banky ve stejny den odpoledne, jako mi prisla nabidka stare banky do schranky vecer. Rozdil byl 1,2% a to me ani stara banka oproti novym klientum nenatahla, ale uznavam ze nejsem asi typicky pripad (nahodna souhra nejhorsi a nejlepsi sazby na trhu) a bezne to bude asi min. A na vyjednavani se starou bankou a vyzvy k zaslani nabidky driv zapomente. Dokud nedonesete zadost o predcasne splaceni, nic se nedeje. Dostanete tak od stare banky papir o nesplacene vysi jistiny, ktery potrebujete k zadosti o uver, podstatne driv nez nabidku. Prace s refinancovanim byla vetsi nez nova banka na zacatku slibovala, ale rozhodne to stalo za to.

    Odpovědět