Česká spořitelna asi zdraží hypotéky, pokud bude muset hlásit sazby víc dopředu
V případě, že by návrh Fincentra prošel, podle České spořitelny a UniCredit bank by to ale mohlo zvýšit úrokové sazby u hypotečních úvěrů.
„Delší lhůta je možná, pro klienty by to však znamenalo vyšší úrokové sazby, protože banky by si tak musely rezervovat zdroje na delší dobu dopředu, což zdroje prodražuje. Termín zasílání zhruba šest týdnů předem je tedy optimální, klient má dostatek času na rozmyšlenou a zároveň jsme klientovi schopni nabídnout výhodnou sazbu,“ vysvětlil Jan Holinka z Tiskového centra České spořitelny.
Vyšší úrokové sazby připouští i UniCredit Bank. „Standardně banky informují klienty přibližně 4 týdny před změnou úrokové sazby. Samozřejmě je možné informovat klienty předem například 2 měsíce nebo i podstatně dříve před změnou úrokové sazby. Toto opatření však může mít negativní dopad na výši úrokové sazby,protože banky musí tuto úrokovou sazbu fixovat klientům již od doby,kdy klientům sazbu oznámí. Delší období tedy znamená z našeho pohledu větší riziko růstu úrokových sazeb, které banky musí do ceny zohlednit,“ řekla Radomíra Papoušková, ředitelka odboru Segment Mass Market UniCredit Bank.
Bez zákona se prý hypotéky obejdou
Podle Hypoteční banky si klienti nestěžují a refinancování hypoték žádnou úpravu nepotřebuje. „Hypoteční banka poskytuje klientům informace o nových podmínkách hypotečního úvěru minimálně 30 dnů, obvykle 6 týdnů před koncem fixačního období. Klienti tak mají dostatečnou dobu pro rozhodnutí, zda změnit banku nebo pokračovat ve stávající bance. Nemáme žádné signály, že by klienti byli v časové tísni, naopak jsme přesvědčeni, že stávající podmínky, které nabízí Hypoteční banka, jsou klientsky dostatečně vstřícné,“ sdělil Bohdan Suchánek ředitel Marketingové komunikace Hypoteční banky.
Hypoteční úvěry právní podložení nepotřebují ani podle Fio banky. Zákony by prý musely být neuvěřitelně rozsáhlé, složité a nepoužitelné. „Banky si mají tuto otázku řešit zdravým rozumem a třeba v rámci samoregulace sektoru. Možnost jít se zeptat do jiných bank na možnou sazbu klienta nijak není vázána na informaci o sazbě od jeho banky,“ uvedl Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.
REKLAMA
Pokud vám měsíc před skončení fixace banka neoznámí novou úrokovou sazbu, kontaktujte ji sami. Tohle klientům radí i Komerční banka.
Equa bank návrh vítá. „Pokud by tento návrh prošel, jednalo by se jistě o pozitivní krok ve prospěch klientů bank, kteří by tak získali více času na vyjednávání o budoucí úrokové sazbě na další období fixace,“ stojí za návrhem Fincentra Kateřina Pospíšilová z Equa bank a dodává, že klienti této banky si mohou úrokovou sazbu při refinancování hypoték podržet dokonce šest měsíců dopředu.