„Z výzkumu vyplynulo, že české domácnosti zdaleka nejvíce uspořených peněz drží na prakticky nulově zhodnocených běžných účtech, místo aby je odkládaly na zajímavěji úročené produkty. Celých 12 % respondentů si myslí, že ke spořicímu účtu lze získat státní podporu,“ říká Marcela Suchánková, výkonná manažerka segmentu Spoření a investice ČSOB. Podle průzkumu téměř 20 % českých domácností na běžný účet měsíčně odkládá více než 5 tisíc korun!
Problém je, že mnozí nevyužívají státní podporu u penzijního připojištění, stavebního spoření a životního pojištění. Například třetina domácností na penzijní připojištění odkládá do 500 korun měsíčně. Tak ale nedosáhnou na plnou státní podporu. Pětina zase spoří více, jak 2 500 korun, kdy už by bylo výhodnější přesunout prostředky na termínovaný vklad nebo spořicí účet.
Stavební spoření využívá jako spořicí nástroj 65 procent, penzijní připojištění 74 procent a nejvíce lidí, tedy 99 procent nechává své úspory hlavně na běžném účtu. Podle odborníků by lidé měly více investovat do podílových fondů.
„Češi z mnoha různých důvodů preferují kratší časové horizonty, proto to nadšení ze spořicích účtů. Tak mohou ošetřit především likvidní rezervu, „ale „dlouhé peníze“, které budou více a více potřebovat, vyžadují pestřejší a efektivnější skladbu strategií a produktů v portfoliu,“ říká Jan Barta, člena představenstva ČSOB Asset Management, a. s., investiční společnost.
Jaký spořicí produkt využíváte?
REKLAMA
Kalkulačka poradí, kam s penězi
ČSOB přišla s novou kalkulačkou, kde po zadání celkové částky, kterou může klient měsíčně naspořit, sestaví spořicí plán tak, aby mu přinesl co nejvyšší výnosy.
„Klient se po několika krocích dozví odhad zhodnocení u každého vybraného produktu či investice a kolik peněz bude mít k dispozici po několika letech, přičemž délku spoření si může libovolně měnit. Plán umožní i maximalizovat státní příspěvky a daňové odpočty,“ dodává Marcela Suchánková z ČSOB. Podle průzkumu lidé spoří zhruba tisíc korun měsíčně. Důvodem je nedostatek financí a také obava, že nebudou mít peníze kdykoli k dispozici.
Průzkum se uskutečnil 20.-26.3. 2012 na vzorku 500 respondentů. Zrealizovala ho výzkumná agentura Factum Invenio pro ČSOB.
Stavební spoření? Ne, děkuji
Stavební spoření už tolik lidí neláká. Důvodem je mnoho změn, které tento produkt v poslední době provázejí. V prvním čtvrtletí letošního roku stavební spořitelny poskytly téměř o 108 tisíc nově uzavřených smluv méně než loni. Zájem o stavební spoření klesal už v minulém roce a teď se lidé do nových smluv také zrovna nehrnou.
REKLAMA
Vláda včera navíc schválila novelu zákona o stavebním spoření, který od roku 2015 umožní produkt prodávat i v klasických bankách, což se stavebním spořitelnám vůbec nelíbí.
„My v žádném případě nevystupujeme proti tomu, aby univerzální banky nemohly poskytovat stavební spoření. Základní problém je, že novela zákona stanovuje pro univerzální banky a spořitelny naprosto odlišné podmínky,“ uvedl předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš.