EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Monika Lukešová

19. 04. 2012

1 komentář

Češi spoří, ale málo a neúčinně

 


 

„Z výzkumu vyplynulo, že české domácnosti zdaleka nejvíce uspořených peněz drží na prakticky nulově zhodnocených běžných účtech, místo aby je odkládaly na zajímavěji úročené produkty. Celých 12 % respondentů si myslí, že ke spořicímu účtu lze získat státní podporu,“ říká Marcela Suchánková, výkonná manažerka segmentu Spoření a investice ČSOB. Podle průzkumu téměř 20 % českých domácností na běžný účet měsíčně odkládá více než 5 tisíc korun!

Problém je, že mnozí nevyužívají státní podporu u penzijního připojištění, stavebního spoření a životního pojištění. Například třetina domácností na penzijní připojištění odkládá do 500 korun měsíčně. Tak ale nedosáhnou na plnou státní podporu. Pětina zase spoří více, jak 2 500 korun, kdy už by bylo výhodnější přesunout prostředky na termínovaný vklad nebo spořicí účet.

Stavební spoření využívá jako spořicí nástroj 65 procent, penzijní připojištění 74 procent a nejvíce lidí, tedy 99 procent nechává své úspory hlavně na běžném účtu. Podle odborníků by lidé měly více investovat do podílových fondů.

Češi z mnoha různých důvodů preferují kratší časové horizonty, proto to nadšení ze spořicích účtů. Tak mohou ošetřit především likvidní rezervu, „ale „dlouhé peníze“, které budou více a více potřebovat, vyžadují pestřejší a efektivnější skladbu strategií a produktů v portfoliu,“ říká Jan Barta, člena představenstva ČSOB Asset Management, a. s., investiční společnost.

Jaký spořicí produkt využíváte?
grafik-csob  

REKLAMA

Kalkulačka poradí, kam s penězi

ČSOB přišla s novou kalkulačkou, kde po zadání celkové částky, kterou může klient měsíčně naspořit, sestaví spořicí plán tak, aby mu přinesl co nejvyšší výnosy.

Klient se po několika krocích dozví odhad zhodnocení u každého vybraného produktu či investice a kolik peněz bude mít k dispozici po několika letech, přičemž délku spoření si může libovolně měnit. Plán umožní i maximalizovat státní příspěvky a daňové odpočty,“ dodává Marcela Suchánková z ČSOB. Podle průzkumu lidé spoří zhruba tisíc korun měsíčně. Důvodem je nedostatek financí a také obava, že nebudou mít peníze kdykoli k dispozici.

Průzkum se uskutečnil 20.-26.3. 2012 na vzorku 500 respondentů. Zrealizovala ho výzkumná agentura Factum Invenio pro ČSOB.

Stavební spoření? Ne, děkuji

Stavební spoření už tolik lidí neláká. Důvodem je mnoho změn, které tento produkt v poslední době provázejí. V prvním čtvrtletí letošního roku stavební spořitelny poskytly téměř o 108 tisíc nově uzavřených smluv méně než loni. Zájem o stavební spoření klesal už v minulém roce a teď se lidé do nových smluv také zrovna nehrnou.

REKLAMA

Vláda včera navíc schválila novelu zákona o stavebním spoření, který od roku 2015 umožní produkt prodávat i v klasických bankách, což se stavebním spořitelnám vůbec nelíbí.

My v žádném případě nevystupujeme proti tomu, aby univerzální banky nemohly poskytovat stavební spoření. Základní problém je, že novela zákona stanovuje pro univerzální banky a spořitelny naprosto odlišné podmínky,“ uvedl předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ape

    19 dubna, 2012

    straně lidí, ale těch co služby poskytují. Osobně s nimi mám ty nejhorší zkušenosti, takže budíte objektivní.

    Odpovědět