EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Petr Zámečník

26. 04. 2012

0 komentářů

Hypoteční banka: Ceny rodinných domů rostou

 


 

Jednoznačný ukazatel vývoje cen bytů a rodinných domů neexistuje. Každá nemovitost má jiné vlastnosti, jinou cenu a jinak schopného prodejce. A tak není výjimkou, že dva stejné byty ve stejném domě jsou prodány za různou cenu. Stačí, že každý je v jiném podlaží.

Sestavit plně vypovídající index cen bytů je nemožné. Ostatně každý index znamená zkreslení a zjednodušení údajů. U bytů a rodinných domů obzvlášť. A obyčejné průměrování cen za metr čtvereční nestačí. K poklesu cen by pak stačilo, aby se jeden měsíc prodal byt s výhledem na pražské Hradčany a druhý měsíc byt ve stejné lokalitě, jen s výhledem do temné hlučné uličky. A nebo, aby jeden měsíc šly na odbyt menší byty, které mají obecně vyšší „metrovou“ cenu, a další byty větší.

Faktorů ovlivňujících cenu bytu je mnoho. Shrnout je do jediného ukazatele lze pouze statistickými metodami na principu magie. Čím více faktorů[1] do modelu bude vsunuto, tím přesnějších výsledků lze dosahovat. V dobře naladěném modelu lze kupříkladu zjistit, jak se ceny bytů vyvíjely, přestože jednou převládaly byty s výhledem na Hradčany a podruhé do temných uliček.

O jeden z modelů určujících vývoj cen na realitním trhu vytváří již řadu čtvrtletí Hypoteční banka v podobě HB indexu. Ten vychází ze 78 atributů, které smluvní odhadci banky zadávají do informačního systému a z nichž model aktivně využívá 25 až 30.

HB index pochopitelně sleduje jen vývoj cen nemovitostí zastavených ve prospěch Hypoteční banky za účelem získání hypotečního financování. Protože ale Hypoteční banka zaujímá přední postavení na hypotečním trhu s podílem kolem 30 % všech nově poskytnutých hypoték, její vzorek vypovídá přinejmenším o velké části realitního trhu.

Pohyby cen nemovitostí HB index nenaznačuje příliš velké. Za dva roky počítání indexu měly podle jeho výsledků klesnout ceny bytů o 3,3 %, což v porovnání s dalšími indikátory a cenami uváděnými realitními makléři či developery, navíc ve světle realitní krize, nezní příliš důvěryhodně. HB index tak ukazuje především směr, o absolutních hodnotách změn cen nemovitostí lze spíše spekulovat.

Obrázek 1: HB index – bytové jednotky

hb-index-1-2012-1-bytove-jednotky

Zdroj: Hypoteční banka

Zdroj: Hypoteční banka

„Tržní ceny bytů se postupně stabilizují,“ uvádí k výsledkům HB indexu bytových jednotek Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky, a dodává: „Nejvíce ceny klesly v Moravskoslezském a Zlínském kraji, naopak v Praze, Jihočeském a Pardubickém kraji již prakticky stagnovaly.“

„Celkový mírný pokles táhly zejména starší panelové byty. Naopak u novostaveb se přes všechna očekávání útlum poptávky po zvýšení DPH od 1. ledna 2012 neprojevil a ceny neklesaly,“ doplňuje Petr Němeček.

Zatímco ceny bytů klesají, ceny rodinných domů a pozemků rostou. Graf vývoje cen rodinných domů připomíná poklidné moře, na němž v posledním čtvrtletí vyrostla cenová vlna 3,1 % od úvodní hodnoty indexu z 1. čtvrtletí 2010.

Obrázek 2: HB index – rodinné domy

hb-index-1-2012-2-rodinne-domy_1

Zdroj: Hypoteční banka

Zdroj: Hypoteční banka

„Díky výhodným podmínkám financování a zvýšenému zájmu o nízkoenergetické rodinné domy u nás dochází k růstu poptávky, což vytváří mírný tlak na posun cen směrem nahoru,“ zdůvodňuje růst Petr Němeček. Zájem roste ale také o kvalitně projektované nemovitosti.

Rodinné domy jsou mnohem častěji pořizovány s cílem vlastního bydlení než jako investice, která by měla ochránit alespoň před inflací.

Výraznější rostoucí trend lze pozorovat pouze u pozemků. Jejich ceny vzrostly za poslední dva roky o 8,3 % a cenový růst je poměrně stabilní.

Obrázek 3: HB index – pozemky

hb-index-1-2012-3-pozemky

Zdroj: Hypoteční banka

Zdroj: Hypoteční banka

„Sílí jejich vnímání jako vhodné investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady, mnoho realizovaných obchodů bylo právě investičního charakteru,“ komentuje růst cen pozemků Petr Němeček.

Tip: Petr Bukač: Je nákup zemědělské půdy bezpečnou investicí?

„Větší růst cen proti celorepublikovému průměru pozorujeme v obcích do jednoho tisíce obyvatel a okolí větších měst. Zde je i největší zájem o koupi pozemků. U lokalit se špatnou dopravní dostupností je naopak patrný nezájem kupujících,“ upřesňuje Petr Němeček strukturu vývoje cen pozemků.

Kam půjdou ceny nemovitostí dál?

Odhadovat směr vývoje cen nemovitostí se podobá pověstnému věštění z křišťálové koule. Pohyb celého trhu s sebou ale nese jen část informace. Vždy záleží především na zájmu o konkrétní nemovitost v konkrétní lokalitě. A výsledná cena je odvozována z požadavků prodávajícího a potřebách kupujícího. A když se dohodnou…


[1] Jako je např. velikost bytu, velikost a materiál domu, podlaží, lokalita a občanská vybavenost a mnoho dalších.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení v nedohlednu

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Pražský bytový trh plynule roste a objevují se nové trendy

Pražský trh s byty pokračuje ve svém růstu, a to jak v případě novostaveb, tak i starších jednotek na sekundárním trhu. Nejnovější údaje společnosti Knight Frank ukazují, že průměrná nabídková cena bytů v Praze vzrostla o 7,1 % u novostaveb, zatímco sekundární trh zaznamenal ještě výraznější nárůst o 13,7 %. Mezi hlavní důvody růstu cen i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *