Vypověděli jste smlouvu? Stavební spořitelna vám peníze vyplatit nemusí!
Výpovědní lhůta stavebního spoření ze strany klienta je zpravidla 3 měsíce. Lhůta začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci doručení výpovědi a na začátku 4. měsíce se můžete těšit na peníze připsané na účtu. Stavební spořitelny občas přistupují k rychlejšímu vyplacení peněz, pokud si uzavřete následnou smlouvu a převedete na ni část peněz ze smlouvy vypovídané.
Na peníze ale můžete čekat také marně. Čtyři z pěti českých stavebních spořitelen mají ve Všeobecných obchodních podmínkách pojistku pro případ, kdy by jim klienti začali houfně odcházet. Zatím ji nevyužily, ale zatím k masivnímu odchodu ze stavebního spoření ještě nedošlo.
Protože ale většina peněz klientů je již po vázací době (a klienti tak mohou dát kdykoli výpověď) a zároveň stavební spořitelny poskytly velký objem úvěrů a mají rozpůjčovanou většinu vkladů, může být zatažení za záchrannou brzdu jen otázkou času.
Onou pojistkou je „Fond stavebního spoření“. Českomoravská stavební spořitelna (Liška) ho ve svých VOP definuje: „Fond stavebního spoření tvoří pravidelné měsíční a mimořádné vklady účastníků, připsané úroky z těchto vkladů, státní podpora a úroky z ní, umořovací splátky úvěrů a další zdroje přijaté stavební spořitelnou za účelem zvýšení částky určené pro přidělení cílových částek.“ Podobně ho definují i další stavební spořitelny. V praxi se jedná o všechny prostředky, které má stavební spořitelna k dispozici.
Pokud by „Fond stavebního spoření“ poklesl pod určitou hranici, která se u jednotlivých stavebních spořitelen liší, nemusela by stavební spořitelna podle svých (a klientem podepsaných) podmínek vyplácet ani peníze ve výpovědi.
REKLAMA
Kdy nemusí stavební spořitelny vyplatit peníze
ČMSS
U ČMSS musí být vyplácené prostředky nižší než třetina fondu stavebního spoření. Konkrétně Liška v podmínkách uvádí: „Jestliže na vyplacení uspořených částek ze stavebního spoření u vypovězených smluv nepostačuje 1/3 fondu stavebního spoření (čl. XII.), budou uspořené částky ze stavebního spoření vypláceny v pořadí došlých výpovědí a podle volných prostředků ve fondu. Nevyplacené uspořené částky ze stavebního spoření budou v rámci daných omezení vyplaceny v nejbližším přidělovacím období.“
MPSS
Ještě přísnější podmínky má Modrá pyramida: „Po uplynutí výpovědní lhůty vyplatí stavební spořitelna účastníkovi zůstatek na účtu. Nárok na výplatu státní podpory se řídí zákonem. Pokud nároky účastníků na výplatu zůstatků na účtu z vypovězených smluv převýší 1/4 všech prostředků, které má stavební spořitelna k dispozici (čl. 11), budou tyto nároky postupně vyrovnány v pořadí došlých výpovědí.“
RSTS
Třetina stačí také Raiffeisen stavební spořitelně: „Pokud požadavky účastníků na vyplacení peněžních prostředků u ukončených smluv o stavebním spoření převýší třetinu prostředků určených pro přidělení cílové částky, budou tyto prostředky vyplaceny v pořadí ukončení smluv o stavebním spoření a podle volných prostředků ve Fondu stavebního spoření (Čl. 13).“
SSČS
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) je jedinou stavební spořitelnou, která Fond stavebního spoření ve Všeobecných obchodních podmínkách nedefinuje a výplatu peněz jím nepodmiňuje.
REKLAMA
WSTS
Třetina je podmínkou také u Wüstenrot – stavební spořitelny: „Pokud požadavky účastníků na výplatu uspořených částek z ukončovaných smluv převýší třetinu prostředků určených pro přidělení cílové částky, budou tyto nároky vyrovnány podle volných disponibilních zdrojů Wüstenrotu v pořadí doručených návrhů na ukončení smlouvy.“
Použití „pojistky“
Stavební spořitelny pravděpodobně smluvní pojistky výplaty nevyužijí. Kdyby tak učinily, znamenalo by to poškození nejen jejich jména, ale i pověsti jejich mateřských společností. Pokud by se jim nedostávalo finančních zdrojů z důvodu masivního odlivu klientů, pravděpodobně by v první řadě hledaly financování u svých matek, případně na finančním trhu, kde jsou zdroje aktuálně velmi levné.