EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

Text: Monika Lukešová

15. 06. 2012

2 komentáře

Nechali byste si profesionálně uklidit byt? Většina Čechů ne

 


 

Než mi přijde někdo uklidit, musím uklidit

Češi neradi někoho cizího nechávají, aby se jim hrabal ve věcech. Zvlášť, když se nejedná o hotelový pokoj, ale o jejich domov. Navíc mnoho žen si myslí, že musí uklidit, než přijde paní na úklid. Co by si uklizečka přeci pomyslela, kdyby paní domu nechala v kuchyni velký nepořádek. No a co na to sousedi? Někdo by si dokonce mohl myslet, že rodina není schopná si sama svůj domov dostatečně poklidit.

Úraz je omluva

Pracuji jako uklizečka přes pracovní agenturu, ale většinou si mě najímají firmy například na mimořádný úklid. Do domácností moc často nechodím, když už, tak většinou jen umyju okna třeba u paní, která má zlomenou nohu,“ říká padesátiletá Jana.

Na západě je úklid v domácnosti mnohem běžnější, než u nás. Kdo na to má peníze, nechá si uklidit. U nás to ale velice často není finanční problém. Vysmýčit byt do posledního zrnka prachu by si nenechali ani lidé, kteří na to peníze mají.

„Nedokážu si představit, že by mi někdo cizí přerovnával věci, uklízel moje prádlo nebo žehlil manželovi košile. I když toho mám v práci hodně a na domácnost nemám čas, raději si vždy uklidím sama. I kdyby to mělo být třeba až za měsíc,“ svěřuje se mladá podnikatelka z Prahy.

Výjimku samozřejmě tvoří staří lidé, kteří stále chtějí bydlet ve vlastním bytě, ale nejsou už schopni se o sebe sami postarat. Úklidy a dovoz jídla seniorům ale zajišťuje pečovatelská služba, kde za to důchodci zaplatí mnohem menší částku, než kdyby si najali uklizečku.

REKLAMA

Uklizečka není potřeba

Zkušenosti s využitím profesionálního servisu v domácnosti má podle průzkumu ING Bank jen každý desátý Čech. Žádnou placenou službu na výpomoc v domácnosti nikdy nevyužilo 91 procent Čechů a více než polovina dotázaných uvedla, že takové služby vůbec nepotřebuje.

Profesionální úklid je běžnější spíš v Praze. „Když jsme bydleli s manželem skoro v 150metrovém bytě a oba chodili z práce večer, měla jsem paní na výpomoc s úklidem, která k nám docházela jednou týdně. Utřít prach, vyluxovat a ještě uvařit bych absolutně nezvládla,“ zaznívá alespoň jeden hlas pro servis v domácnosti od pětatřicetileté Jany z Prahy.

Graf: Využíváte placenou výpomoc v domácnosti?
graf-ing

O konzervativnosti českých domácností svědčí následující čísla: Téměř třetina má za to, že si takové věci udělá raději a lépe sama. A 20 % dotazovaných uvedlo, že nechce cizí lidi v domácnosti,“ doplňuje data výzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR. „Je to samozřejmě každého věc, ale určitě jde jen o první nepříjemný pocit z přítomnosti někoho nového na ‚vlastním území‘. V řadě zemí, a nejenom na západ od nás, je využívání profesionální výpomoci v domácnosti zcela běžné. Není na to nahlíženo jako na něco špatného,“ doplňuje. 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Radek

    15 června, 2012

    Tohle dilema jsme pred nekolika lety resili a rozhodli celkem jasne. Radeji se venujme necemu, co prinese vice penez / uzitku / radosti a uklid outsourcujeme. Kdo jednou zkusi, uz se nechce vratit :)
    Neco jineho je najit kvalitni a douhodobe spolehlive pani uklizecky.

    Odpovědět

  • Radek

    15 června, 2012

    To je jedna z věcí, které mě odrazují: Shánění spolehlivé uklízecí síly…

    Odpovědět