Refinancování je teď levnější, banky cílí na staronové klienty
Před pěti lety bylo podle souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex sjednáno v srpnu 5 703 hypotečních úvěrů, z toho bylo nejvíce pětiletých a tříletých fixací. V srpnu před pěti lety byla průměrná úroková sazba 5,1 procenta a momentálně začínají sazby i na 2,99 procentech při pětileté fixaci.
Ti, kteří si sjednali fixaci na tři roky, budou mít s poklesu úrokových sazeb ještě větší radost. Před třemi lety byla průměrná sazba u těchto fixací 5,65 procenta a dnes takovou hypotéku pořídíte i za 2,89 procenta.
Kompletní přehled úrokových sazeb: |
Zářijová revoluce v hypotékách. Pětiletá fixace od 2,79 % |
Úrokové sazby padají nejen na hypotečním trhu
„V segmentu domácností je hlavním motorem růstu úvěrování především hypoteční trh. Za prvních sedm měsíců byl na nákup bytových nemovitostí poskytnut meziročně o 8,2 % větší objem nových úvěrů. Vysoká konkurence zde tlačí na sazby, jejichž průměrná výše činila u červencových nových úvěrů 3,81 %. Naopak zvýšení sazby na 14,45 % zaznamenaly nové úvěry na spotřebu. To je především důsledek nárůstu rizika u spotřebitelských úvěrů,“ zhodnotil Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace, a dodal: „U podniků současně banky zaznamenaly v souladu s nejistým ekonomickým výhledem určitý pokles poptávky po investičních úvěrech.“
Banky jdou do boje o klienty
Například ČSOB se letos rozhodla zájemce o hypotéku pozitivně motivovat k tomu, aby i po refinancování hypotečního úvěru nepřecházeli k jiné bance. Nabízí svým klientům bonus za věrnost. „První polovinu bonusu klient získá po 12 letech splácení úvěru formou snížení výše úvěru, kdy banka provede za klienta mimořádnou splátku jistiny. V případě, že se klient rozhodne např. v 15. roce hypoteční úvěr splatit z vlastních zdrojů nebo refinancovat ke konkurenci, ČSOB vyčíslí klientovi zůstatek nesplacené jistiny, ke které přičte druhou polovinu bonusu. První část bonusu, která klientovi byla poskytnuta, je nevratná,“ vysvětluje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.
UniCredit Bank od září nabízí fixní úrokové sazby od 2,89 procenta, a to bez ohledu na délku fixace. Sazba platí pro klienty, kteří chtějí refinancovat svou hypotéku. Banka také snížila úrokové sazby i u Převratné hypotéky, kde při čerpání úvěru nad tři miliony korun je možné získat sazbu o desetinu nižší, tedy 2,4 procenta.
„Připravili jsme ojedinělou nabídku pro zájemce o hypotéku na bydlení. Klienti, kteří chtějí refinancovat svou hypotéku a nechtějí přijít o jedinečnou nabídku úrokové sazby pod 3 %, mají možnost uzavřít smlouvu za těchto výhodných podmínek v průběhu září, ale svůj úvěr mohou čerpat například až začátkem příštího roku,“ upozorňuje Darek Filip a dodává: „Tím získají garanci nízké úrokové sazby a navíc již neplatí poplatek za zpracování úvěru.“
Při splatnosti hypotečního úvěru do deseti let garantuje banka sazbu při refinancování hypotéky 3,19 procenta a sazbu 3,39 procenta nad deset let. Akce platí během celého září.
„Zvýhodněná nabídka platí pro 5letou fixaci při refinancování do 70 % hodnoty nemovitosti,“ doplňuje Jiří Škrob, produktový manažer Volksbank CZ, a dodává: „Stejné podmínky, včetně úrokové sazby, nabízíme také pro refinancování bez doložení příjmů. Refinancování poskytujeme klientům až do 100 % hodnoty nemovitosti.“
Prostudujte nabídky bank
Při refinancování si ale nezapomeňte prostudovat dané nabídky. Může se stát, že vámi vybraná banka bude hypotéku podmiňovat například životním pojištěním, novým znaleckým odhadem nemovitosti nebo sjednáním dalších finančních služeb.
Stávající banka by vám měla nabídnout úrokovou sazbu zhruba tři týdny před konce vaší fixace, pokud tak neučiní, ozvěte se sami. Důležité je, získat čas na zjištění dalších nabídek na hypotečním trhu, zvlášť když momentálně existují různé akce na refinancování hypoték.