Stavebním spořitelnám lidé věří. Regulace je však potřeba
Podle aktuálního průzkumu ČMSS považuje za důvěryhodné a stabilní společnosti celkem 73 procent lidí. Přesto však vláda stále mění systém stavebního spoření. Stále se hovoří o omezení využití státní podpory ze stavebního spoření a také o možnosti, že by tento produkt mohly nabízet i běžné banky.
Změny ve stavebním spoření se týká velkého množství obyvatel. V České republice má uzavřeno stavební spoření každý druhý člověk a zhruba 25 procent finančních úspor domácností je na účtech stavebních spořitelen.
„Od roku 2004 klesly výdaje státu na stavební spoření o třetinu, tedy o 70 procent. Míra zatížení rozpočtu klesá a v současnosti je pod úrovní roku 1998. V roce 2011 tato částka zatížila státní rozpočet méně než procentem a letos by se měla dále výrazně snížit,“ uvádí ČMSS na svých internetových stránkách.
Stavebnímu spoření se již delší dobu nijak zvlášť nedaří. Do srpna letošního roku poskytly stavební spořitelny úvěry za 29,3 miliardy korun. To je v meziročním srovnání mírný pokles. Přitom už minulý rok nad stavebním spořením hypotéky jasně vedly.
Dříve táhly alespoň úvěry ze stavebního spoření. Ty ale také zrovna nezažívají zlaté časy. Přitom úvěry ze stavební ho spoření využívá každá desátý Čech a celkový objem poskytnutých úvěrů činí 590 miliard korun. Nejčastěji lidé využívají tyto úvěry na rekonstrukci a modernizaci bydlení. Podle průzkumu ČMSS bylo pomocí úvěrů ze stavebního spoření financováno v posledních 15 letech přes 250 tisíc bytů a rodinných domů.
Více o projektu Nechceme změny ve stavebku se dočtěte v našem předchcozím článku. |
Stavební spoření potřebuje efektivní regulaci
„Efektivní finanční regulace by měla vycházet z pochopení funkce finančního trhu, a tedy z teoretických přístupů k tomuto tématu. Různé teoretické názory by však mohly vést k různým pohledům na způsob, jak trh regulovat. To platí jak ve vztahu k regulaci „stavebního spoření“, tak ve vztahu k základním představám o tom, jak zvýšit stabilitu finančního trhu jako celku,“ říká univerzitní profesor a předseda Bankovního a finančního oddělení na univerzitě v Hohenheimu Hans-Peter Burghof a dodává: „Stabilita evropského bankovního systému nezávisí jenom na kvalitě regulace a na dostatečném kapitálovém polštáři (Basel III). Měla by být také podporována prostřednictvím inherentně stabilní formy evropských [finančních systémů]. Nebo jednoduše řečeno: systémové riziko vyžaduje také systémovou reakci.“
Evropská asociace stavebních spořitelen se snaží u Evropské komise prosadit zavedení směrnice definující podmínky stavebního spoření.
„Náš návrh na zavedení směrnice je v rané fázi přípravy a je reakcí na snahu zrušit princip specializovaných bank, kterými jsou stavební spořitelny,“ uvedl prezident Evropská asociace stavebních spořitelen Herbert Pfeiffer. Navíc také přiznal, že asociace na změny v České republice reaguje poměrně pozdě. „Ale nikdo nepočítal s tím, že by někdo chtěl klasický princip stavebního spoření opravdu zrušit,“ dodal.