Pozor na požáry a nehody, které vám mohou zkazit svátky
„Lidé mají v tomto období tendenci takzvaně vypínat. Zbavit se myšlenek na celoroční starosti s prací, školou… Společně s tím jde stranou i jinak obvyklá pozornost a výsledkem jsou někdy vážné a jindy banální úrazy. Svou roli sehrává i počasí. Na chodnících se objevuje ledovka a první sníh láká na hory, kde lidé často právě na začátku sezony přeceňují své lyžařské schopnosti, kterým v létě odvykli,“ uvedla Sylva Svobodová, ředitelka Odboru služeb klientům životního pojištění ČSOB Pojišťovny.
Prosinec je z hlediska pojistných událostí ve znamení požárů a nehod na silnicích. „V tomto období rychle roste počet havárií na silnicích. Žádné jiné období roku není pro řidiče tak nevyzpytatelné. Trendem pak je nárůst drobných požárů v domácnostech způsobených prskavkami nebo na přelomu roku zábavnou pyrotechnikou,“ doplnil Marcel Klaban, ředitel Odboru likvidace pojistných událostí neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.
Podle České asociace pojišťoven pojišťovny každý rok v prosinci likvidují stovky požárů, které jsou způsobené svíčkami například z adventních věnců nebo zábavní pyrotechnikou. Proto také asociace vydala elektronickou brožuru s názvem Jak se efektivně chránit před požárem, která obsahuje výčet nejčastějších chyb při požárech.
„Neznalost, zanedbání bezpečnostních předpisů a panika bývají hlavními důvody vzniku požáru, který každoročně napáchá milionové škody na majetku, způsobí škody na zdraví, v horších případech si vyžádá i lidské životy,“ varuje manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.
Mezi nejběžnější patří již zmíněné požáry ze svíček. ČAP radí svíčky zapalovat jen na nehořlavém podkladu a v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých materiálů (záclon, ubrusů, plastů). Dávejte pozor, abyste svíčky nezapalovali v místech, kde je průvan a plamen nezapomeňte uhasit vždy, když odcházíte z pokoje nebo z bytu. Také nenechávejte svíčku hořet, když jdete spát.
REKLAMA
Čtěte návody
Číst návod na použití je pro některé ukázkou slabosti. Samozřejmě to tak není. U zábavní pyrotechniky si vždy přečtěte návod a dodržujte důležitá varování, či doporučení. Před Silvestrem si nezapomeňte sklidit hořlavé věci na balkóně. Nějaká zbloudilá rachejtle by vám mohla zapálit nejen uložené předměty, ale také celý byt.
„Pokud dojde ke vznícení požáru ve vašem bytě, nejdříve oheň zneškodněte a až poté větrejte. V případě, že zvolíte pořadí opačné, přísun kyslíku intenzitu plamenů zesílí, a požár se bude šířit rychleji,“ varuje Marcela Kotyrová.
Letošní zima je zatím celkem teplá, ale znepříjemnit svátky vám také mohou elektrická a plynová topidla. Ta vždy umístěte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů a hlavně je ničím je nezakrývejte.
I u přímotopů si přečtěte doporučení od výrobce. „V případě otevřeného ohně je vždy třeba zvýšené opatrnosti, u ostatních druhů topidel (elektrických, plynových) je třeba řídit se pokyny výrobce a dodržovat doporučený odstup umístění od ostatního zařízení. Pokud k požáru dojde, vždy před jeho hašením vypněte přívod plynu nebo elektřiny,“ dodává Kotyrová.