EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Monika Lukešová

03. 01. 2013

2 komentáře

Investice, sazby a ležáky: důvody oživení realitního trhu

 


 

Pražský rezidenční trh roste stabilním a racionálním tempem, a to nepřetržitě od roku 2009. Stále sice nedosahuje hodnot z období realitního boomu, ale to snad ani nikdo rozumný neočekává. Naopak, celkové roční prodeje v rozmezí 3,5 až 4 tisíce bytů by se daly označit za normální potenciál zdravého a nepřehřívajícího se trhu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Ležáky, sazby a investice

Prodeji bytů také nahrávaly nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Minulý rok jsme podle souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex zaznamenali stále klesající absolutní rekord. Poslední drží listopad, kdy průměrná úroková sazba klesla na 3,25 procenta.

Developeři také ve třetím čtvrtletí konečně zlevnily alespoň některé ležáky, tedy zkolaudované, ale neprodané byty. Na začátku roku bylo podle společnosti Trigema 29 procent ležáků starších než dva roky, tento podíl ve třetím čtvrtletí klesl na 19 procent.

Dalším důvodem oživení realitní trhu, je snaha lidí výhodně investovat a zajistit své peníze. Češi začali své finanční prostředky ukládat do nemovitostí. Mnozí se domnívají, že taková investice je velice výhodná a vhodná možnost, jak se zabezpečit na stáří. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat i příští rok.

Developeři se „perou“, zákazník se směje

Konkurenční boj developerů zlevnil byty v pražských Horních Měcholupech. Nejdřív v této lokalitě zlevnil byty Central Group a záhy Ekospol. Každopádně na tom vydělal zájemce o koupi nemovitosti. Ceny malých bytů v Horních Měcholupech totiž klesly pod jeden milion korun.

REKLAMA

Ať se to někomu líbí, nebo ne, pokud se v jedné lokalitě nabídne zhruba sedm set nových bytů za ceny o 30 % nižší, než je pražský průměr, má to vliv na celý trh a poptávka se logicky stahuje do jediné lokality. EKOSPOL díky tomu například v Měcholupech prodal téměř celou etapu se stovkou bytů ještě před zahájením stavby. To se od nástupu recese ještě nikomu nikde nepodařilo,“ vysvětluje Evžen Korec.

I konkurenční Central Group si prodej v dané lokalitě pochvaluje. Za pouhé tři měsíce v nabídce se v Horních Měcholupech prodala naprostá většina bytů nabízených v úvodní etapě. Díky tomu se tento projekt stal prodejně vůbec nejúspěšnější bytovou lokalitou v české historii.

Central Group hlásí nejvyšších prodeje od rekordního předkrizového roku 2007 a celkem společnost prodala 1309 nových bytů, domů a parcel. Firma se letos chystá expandovat na východ od našich hranic.

V současnosti jednáme o několika konkrétních společných projektech s jedním z největších ruských developerů. Ten nás sám kontaktoval, protože ho velmi zaujal náš obchodní model prodeje a výstavby bytů a domů. Naše zkušenosti a dlouhodobě osvědčené procesy by se daly velmi dobře využít nejen v Moskvě, ale zejména v milionových městech v ruských regionech, kde je velký hlad po moderním novém bydlení s puncem evropské kvality. Rusko je velmi složitý trh, ale potenciál tam je obrovský,“ říká šéf CENTRAL GROUP Dušan Kunovský.

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kruton

    3 ledna, 2013

    …si přečtu něco o nemovitosti jako výhodné formě zabezpečení na stáří, slzím smíchy.

    Odpovědět

  • Monika

    3 ledna, 2013

    Také proto je v článku napsáno: Mnozí se domnívají, že taková investice je velice výhodná… Rozhodně nejde o žádné doporučení.

    Odpovědět