Klienti hromadně požadují po bankách vrácení poplatku za zpracování úvěru
Na pomoc klientům vymáhajícím své peníze zpět, vznikly různé internetové stránky. Podle těchto iniciativ banky neoprávněně účtovaly poplatky ve výši stovek milionů korun. A jak to funguje? Stačí, když klienti udělí iniciativě plnou moc a ty pak banky jménem klienta osloví a zažádá o vrácení peněz.
Získat zaplacené peníze chce pomoci zařídit například služba Poplatkyzpět.cz nebo jdeto.de. Lidé začali tyto služby opravdu využívat. Ke 14. únoru hlásí iniciativa Poplatkyzpět.cz přes 17 tisíc zaslaných a platných plných mocí. Společnost plnou mocí zplnomocňujete k tomu, aby „organizačně zajistila uplatnění mého nároku vůči bance na vrácení neoprávněně inkasovaných poplatků včetně úroků z prodlení a nákladů spojených s jeho uplatněním a – vybrala advokáta a uzavřela s ním mým jménem smlouvu, jejímž předmětem bude zastupování mé osoby při mimosoudním i soudním uplatnění mého nároku vůči bance a poskytnutí veškerých souvisejících právních služeb, a v tomto rámci vykonávala veškeré úkony, podávala žádosti, podepisovala písemnosti, přijímala doručované písemnosti, podávala návrhy a žádosti, uzavírala smíry a narovnání, podávala opravné prostředky a vzdávala se jich, přijímala plnění nároků, jejich plnění potvrzovala, vymáhala nároky v exekučním řízení, to vše i tehdy, kdy je podle právních předpisů zapotřebí zvláštní plné moci.“
Internetové stránky bankovnipopolatky.com spolupracují s jdeto.de, jejímž provozovatelem je úspěšný vymahatel Petr Němec. Cílem podle majitele serveru bankovnipoplatky.com je spojit co nejvíc klientů a vyvinout společný efektivní postup.
Za tři týdny na těchto stránkách vyplnilo formulář skoro 11 a půl tisíce klientů. Podle Nachera je souhrnná zaplacená do budoucna započtená suma poplatků 300 milionů korun. Na jdeto.de nalznete vzorovou předžalobní výzvu vůči bankám a vzor návrhu na zahájení řízení před finančním arbitrem.
Dalším projektem, který se věnuje vrácení poplatku, jsou internetové stránky nekale-praktiky.cz. Během uplynulého týdne bylo postupně odesíláno více než 2 000 výzev klientů do bankovních i nebankovních domů. Dalších 800 případů bude odesláno dnes. „V případě, že instituce nebudou obratem reagovat na zaslanou výzvu, budeme nuceni zahájit soudní spory,“ říká Josef Mezulián, iniciátor projektu nekale-praktiky.cz
REKLAMA
V Německu to šlo
Poplatek za správu úvěru podle německého soudu odporuje legislativě Evropské unie. Ke zrušení těchto poplatků vyzval Komerční banku a Českou spořitelnu časopis dTest. Začátkem prosince zrušila poplatek za vedení úvěrového účtu Raiffeisenbank. Nic ale není zadarmo. Banka se tehdy nechala slyšet, že tím pádem ale zdraží hypoteční úvěry.
„Změna se týká pouze nově poskytnutých hypoték a týká se všech typů nabízených hypotečních úvěrů. Nechceme ale znevýhodňovat klienty, kteří již hypotéku mají, proto se zrušení poplatku u nových hypoték projeví mírně vyšší sazbou,“ řekl na začátku prosince Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.
Poplatek za vedení hypotečního úvěru na konci loňského roku zrušila i AXA Bank. Vedení úvěrového účtu banka tedy nabízí bez jakýchkoli dodatečných podmínek zcela zdarma. Měsíční splátky tedy zahrnují pouze úroky a jistinu.
Poplatek za správu hypotečního nebo spotřebitelského úvěru není zrovna zanedbatelnou částkou. U hypoték se měsíčně pohybuje od 300 do 400 korun ročně, u spotřebitelských úvěrů od 50 do 150 korun a za správu úvěru ze stavebního spoření kolem 400 korun ročně.