Ceny bytů budou klesat ještě v příštích dvou letech
Pokles cen bytů je ovlivněn převážně recesí české ekonomiky. Ceny rostou tehdy, kdy ekonomika expanduje, a klesají, pokud se ekonomice zrovna nedaří. Přitom citlivost je poměrně výrazná. „Pokud je například expanze ekonomiky výraznější o 1 % po dobu jednoho roku, nabídkové ceny bytů jsou vyšší v horizontu dvou let až o 4 %,“ uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop.
Ceny bytů také podle Komerční banky ovlivňuje vývoj nominálních mezd. V minulosti byla nejvýraznější odchylka před pěti lety, kdy ceny byly oproti rovnováze zhruba o 22 procent vyšší. Ceny samozřejmě také ovlivňují úrokové sazby u hypotečních úvěrů. V lednu úrokové sazby mírně stouply a v průměru se dostaly na 3,21 procenta. Zásadní zvýšení úrokových sazeb se však zatím neočekává.
„Naše prognóza ukazuje, že ceny bytů, které se stabilizovaly v loňském roce, by mohly v následujících dvou letech dále klesnout, poté již očekáváme jejich růst. Očekávaný pokles je způsoben recesním prostředím v české ekonomice. Recese započatá na začátku roku 2012 a trvající ještě i na začátku letošního roku se bude promítat v růstu míry nezaměstnanosti po celý letošní rok,“ řekl Jiří Škop a dodal: „Na druhou stranu ukazatele relativní ceny bytů a dostupnosti poskytují trhu nemovitostí podporu, patrně to však nebude v nejbližších čtvrtletích stačit pro kompenzaci negativního dopadu recesního prostředí.“
Analýza Komerční banky tedy potvrzuje prognózu České národní banky z konce minulého roku. Podle Evy Zamrazilové, členky bankovní rady České národní banky, nás letos čeká pokles cen bytů a domů. Stabilní, ale zpomalený růst se očekává jen u pozemků.
Letos se v Praze prodá stejně nových bytů jako loni
Podle predikce developerské společnosti Ekospol se i vzhledem ke klesajícím cenám bytů prodá v Praze zhruba stejně nově postavených bytových jednotek jako v roce 2012.
REKLAMA
„V naší predikci vycházíme z trendů, které na pražském realitním trhu sledujeme od podzimu loňského roku, kdy se na trhu objevily nové superlevné projekty. Doslova nákupní horečka, která tehdy přišla, podle našich dat zatím pokračuje i letos,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.
Ve prospěch prodejů hrají již zmíněné nízké úrokové sazby u hypoték, ale také nízké ceny u jednotlivých nových projektů. Naopak prodejům příliš nenahrává hospodářská recese, daňová zátěž, rostoucí výdaje domácností a nedůvěra v domácí ekonomiku.
„Developeři si definitivně budou muset zvyknout na novou cenovou realitu. Byty prodávané za více než 50 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH teď budou muset vynikat nejen výbornou lokalitou a vysokou úrovní standardního vybavení, ale i výjimečností bytu jako takového, tedy např. velkou terasou, předzahrádkou nebo krásným výhledem. V zásadě obyčejné byty se již za takovou cenu ve větším množství neprodají, určitě už se jich neprodá několik tisíc v masových projektech jako dříve. Lidé prostě dnes nemají peníze, nebo je nejsou ochotni do dražšího bydlení investovat,“ domnívá se Evžen Korec.
Rok 2012 přinesl jen mírné změny
Ceny pozemků loni pokračovaly v mírném růstu, ale u bytů a rodinných domů ceny naopak lehce klesaly. Vyplynulo to z Indexu cenu nemovitostí Hypoteční banky, který představila na konci ledna.
REKLAMA
„Ceny bytových jednotek vykazují v posledních třech letech trvalý, ale velmi mírný pokles bez výkyvů. V uplynulém čtvrtletí se výraznějších změn dočkaly pouze ceny bytů ve Středočeském kraji, když klesly téměř dvakrát rychleji (cca. 2,8 %) než byl celorepublikový průměr. Jednalo se ale pouze o zpožděnou reakci na poklesy cen v okrajových částech Prahy,“ řekl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční ban.