Buřinka vypovídá drahé klienty. Našla mezeru v zákonech
Stavební spoření se uzavírá na dobu neurčitou. Sice je vázáno vázací dobou, která aktuálně činí 6 let, ovšem i po ní může klient ve smluvním vztahu se stavební spořitelnou pokračovat. Mohou tak dosud využívat výhody úrokových sazeb včetně úrokového zvýhodnění až 4,5 % ročně.
Vysoké zhodnocení, které musí klientům stavební spořitelny vyplácet, je jim trnem v účetních výkazech. Hledají proto cesty, jakými se drahých klientů mohou zbavit. Dosud řešení nacházeli ve Všeobecných obchodních podmínkách podepsaných klientem a v dobách blahobytu nevymáhaných ze strany spořitelny. Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) ovšem nyní tuto hranici překročila. Klienty vypovídá bez jakékoli záminky.
Výpověď smlouvy o stavebním spoření, kterou má redakce odborného serveru Hypoindex.cz k dispozici, se neopírá o Všeobecné obchodní podmínky (VOP) Stavební spořitelny České spořitelny, ale nachází oporu přímo v zákoně. Obchodní podmínky pouze konstatují, že spořitelna může smlouvu vypovědět buď na základě VOP, nebo „na základě dalších skutečností vyplývajících z právních předpisů“.
Ve výpovědi se spořitelna odvolává na Obchodní zákoník a jeho „§ 715 odst. 2 ve spojení s § 719b zákona“. První z citovaných paragrafů se týká výpovědi běžných účtů otevřených na dobu neurčitou:
„Banka může smlouvu o běžném účtu kdykoli písemně vypovědět. Smlouva o běžném účtu zaniká s účinností ke konci kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď doručena majiteli účtu.“
REKLAMA
Druhý z paragrafů pak klienty uklidňuje, že i na spořicí účet u stavebního spoření lze aplikovat paragraf o výpovědi běžného účtu:
„Není-li v ustanoveních § 716 až 719a stanoveno něco jiného, použijí se na smlouvu o vkladovém účtu přiměřeně ustanovení o smlouvě o běžném účtu.“
Stavební spořitelna nemohla využít ustanovení o běžných účtech plně, ale musela se držet dojednané tříměsíční výpovědní lhůty. K výpovědi nedává žádnou alternativu, ale jen suše v průvodním dopisu konstatuje: „Jestli právě uvažujete, jak s naspořenými penězi dále naložíte, je Vám k dispozici […]“ a doplňuje kontakt na konkrétní osobu.
Co na to Buřinka
Stavební spořitelny České spořitelny jsme se zeptali na důvody výpovědí a na počet klientů, kterých se výpovědi týkají:
REKLAMA
„Stavební spořitelna ČS se rozhodla pro nový přístup k naplněným (přespořeným) smlouvám o stavebním spoření. Jde o smlouvy, které už dosáhly cílové částky, a tím pádem byl účel smlouvy naplněn. U těchto přespořených smluv klienti nemají zájem o úvěr, už ani aktivně nespoří, jen ponechávají dlouhodobě ležet prostředky na svých účtech. Poté, co SSČS využila všechny možnosti, jak vztah s klientem oživit/aktivovat, se rozhodla přistoupit k systémovému řešení a zahájila proces vypovídání jen přespořených smluv.
S vypovídáním začala v dubnu, a to od nejstarších přespořených smluv (jsou mezi nimi i smlouvy se 4% a 3% úročením). V současnosti se toto opatření týká zhruba šesti tisíc klientů. Z celkového počtu cca jednoho milionu smluv jde o 0, 6 % smluv. Smlouvy, které nedosáhly cílové částky, vypovídat nebudeme.“
Buřinka není jediná
Stavební spořitelna České spořitelny je při výpovědích smluv klientů s vysokými úrokovými sazbami zatím nejtvrdší. ČMSS sice varovala klienty, kteří nespoří pravidelně a porušují tím Všeobecné obchodní podmínky, že je může vypovědět, klientům ovšem stačí obnovit pravidelné spoření. Obeslala přitom přibližně 38 tisíc klientů, tedy 2,5 % svého klientského kmene.
Jako první začala již koncem roku smlouvy vypovídat Raiffeisen stavební spořitelna, která se zbavovala smluv starších 10 let s úročení 4 % ročně. Vypověděla přibližně 1,5 % svého klientského kmene – klientů, kteří již přespořovali cílové částky.
Oporu ve Všeobecných obchodních podmínkách u řady výpovědí nemá ani Modrá pyramida. Ta zaslala klientům „výhodnou nabídku“, při jejímž přijetí klient ušetří až 3 tis. Kč za navýšení cílové částky, které možná ani nevyužije, a přijde přibližně o 3 600 Kč kvůli nižšímu úroku, na který zároveň přistoupí. Nelze vyloučit, že i Modrá pyramida nakonec použije stejnou cestu výpovědí na základě Obchodního zákoníku, k jaké sáhla nyní Stavební spořitelna České spořitelny.