EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Rasové nepokoje a povodně: Tvrdé rány pro realitní trh

 


 

Nejprodávanější jsou malé byty

V hledáčku zájemců o nové bydlení jsou stále menší byty, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Lidé si tyto byty kupují nejen jako startovací například po ukončení školy, ale i jako investici na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky. U těchto bytů je nejlepší tzv. poměr cena-výkon. Nejsou drahé a dá se v něm bydlet i s jedním dítětem. Kvůli zvýšené poptávce se meziročně ceny těchto bytů zvýšily o čtyři procenta.

S teplým počasím také stoupl zájem o chaty a chalupy, jejichž ceny narostly ve srovnání s loňským rokem o dvě procenta. Důvodem je také to, že některé lidi nutí nepříznivá finanční situace prodávat městské byty a stěhovat se do rekreačních objektů. Sníží si tak náklady na bydlení a většinou jsou již ve věku, kdy jim nevadí, že cesta do města trvá o něco déle.

Ceny snižují povodně a rasové nepokoje

Ceny bytů dočasně snížily i povodně. „K největším výkyvům v cenách nemovitostí a poptávce po nich došlo v lokalitách, kde udeřily ničivé povodně. Místa, která velká voda zasáhla opakovaně, postihl až 90procentní propad cen nemovitostí. To je skutečně velmi smutný a specifický vývoj v meziročním srovnání,“ uvedl Tomáš Kučera, marketingový ředitel ERA Reality. Budete-li kupovat byt, či dům, raději se podívejte, zda není v záplavové oblasti. Povodňové mapy naleznete na stránkách České asociace pojišťoven. Může se také stát, že pojišťovna vám nemovitosti kvůli riziku povodně nemusí vůbec pojistit.

„K dalšímu cenovému poklesu až o desítky procent pak došlo v lokalitách, kde probíhaly nepokoje s rasovým podtextem, například na severu Čech. V obou případech došlo k realitnímu šoku, kdy se prodej nemovitostí v podstatě zastavil,“ dodává Kučera.  

V prvním čtvrtletí ceny bytů klesaly

Podle Českého statistického úřadu jsou v letošním prvním čtvrtletí ceny bytů o 15 procent nižší, než v roce 2009. Nové byty paka zlevnily oproti roku 2008 přibližně o šest procent. Predikce České národní banky zatím stále vychází a vypadá to, že oživení realitního trhu se dočkáme až v příštím roce.

REKLAMA

Developeři si ale nestěžují. Z analýzy developerské společnosti Ekospol je patrné, že ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl prodej nových bytů v developerských projektech v Praze. Za druhé čtvrtletí se prodalo 1155 nových bytů, z toho 1053 v projektech s 50 a více byty a 102 v menších projektech do 50 bytů.  Letos se zatím prodalo o 36 procent bytů více, než za stejné období loňského roku.

„Ve velkých developerských projektech s 50 a více byty, které tvoří přes 90 % všech prodaných bytů v metropoli, postupně docházelo k částečnému vyprodání nabídky. Týká se to zejména tzv. superlevných projektů, jejichž nové etapy vrhli developeři na trh až v závěru posledního čtvrtletí. Celkové prodeje proto mírně zpomalily a jejich opětovný nárůst lze očekávat až ve třetím kvartále letošního roku,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

 

 

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *