EUR 25.005

USD 21.916

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.005

USD 21.916

Text: Petr Zámečník

15. 07. 2013

Soudy: Poplatky za vedení úvěrových účtů jsou legální

 


 

Ve středu minulého týdne Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl žalobu klienta Komerční banky o vrácení poplatků za vedení hypotečního úvěru. Potvrdil tak legálnost účtování těchto smluvních poplatků. Nejedná se přitom o rozhodnutí v tomto směru ojedinělé.

„Poplatky za správu úvěrů, jejichž vrácení se někteří klienti dožadují, byly řádně sjednány ve smlouvě o úvěru, přičemž klienti byli o těchto poplatcích informováni před podpisem smlouvy o úvěru a k uzavření smlouvy o úvěru přistoupili zcela svobodně po zvážení alternativ v podobě nabídek bank na vysoce konkurenčním bankovním trhu v České republice,“ uvedl k rozsudku Martin Křivda z Právního odboru Komerční banky.

Obdobnou zkušenost se soudními spory má v poslední době i Hypoteční banka, která byla v dubnu tohoto roku odsouzena k vrácení poplatků za vedení úvěrového účtu ve výši 4 200 Kč zaplacených jejich klientem Michalem Novákem. Jen za poslední dva měsíce ale eviduje 19 soudních rozhodnutí, která oprávněnost účtování poplatků potvrzuje.

Hypoteční banka se ve své argumentaci opírá především o soudní spory s klienty, kteří hypoteční úvěr nesplácejí. V rámci soudního vymáhání dluhu soud přezkoumává oprávněnost nároků banky – a v uvedených 19 případech přiznala náhradu i této částky.

Nové případy přišly až po dubnovém kontroversním rozhodnutí přiznávajícím klientovi nárok na navrácení poplatků za vedení účtů. Obdobná rozhodnutí ovšem soudy vydávaly i před tímto výrokem. Ukazuje se tak, že se jednalo o ojedinělý výrok soudce, opírající se o nezávislost soudů.

REKLAMA

Dubnový výrok soudu byl překvapivý o to více, že klient měl možnost volby mezi hypotečním úvěrem s poplatky a bez poplatků. Druhá varianta pochopitelně obsahovala vyšší úrokovou sazbu, což byl důvod, proč klient volil první.

„Potvrzuje se, že dubnové rozhodnutí o nepřiznání poplatků Hypoteční bance nemělo a nemá precedentní povahu, a že soudy přiznávají v naprosté většině případů nárok banky účtovat poplatky,“ říká Karel Cvachovec, ředitel právního odboru Hypoteční banky.:

Rozhodnutí z 18. dubna 2013 považujeme za překvapivé a ojedinělé odchýlení se od ustálené judikaturní praxe. Tento závěr zcela jednoznačně potvrzuje jak rozhodnutí téhož soudu z 27. května ve spotřebitelském sporu ČSOB, tak dalších 19 soudních rozhodnutí ve sporech vyvolaných nesplácením úvěru a týkajících se mimo jiné také oprávněností tohoto poplatku, které padly v uplynulých týdnech. V žádném sporu, ve kterém v rámci vymáhání zaplacení nesplaceného úvěru banka výslovně požadovala i zaplacení poplatku za vedení a správu úvěru a učinila tak poplatek předmětem soudního přezkumu, nebyl tento poplatek Hypoteční bance zamítnut, naopak byl vždy jako zákonný přiznán,“ doplnil Karel Cvachovec.

Soudní spory o vrácení poplatků za vedení úvěrových účtů v Česku byly inspirovány usnesením německého spolkového soudního dvora ze 7. července 2011. Podle něj se u vedení úvěrového účtu jedná o evidenci banky, nikoli o službu pro klienta, a tudíž je neoprávněným přenášením nákladů banky na zákazníky.

REKLAMA

První spory mezi klienty a bankami byly pro klienty úspěšné. V září 2012 vrátila poplatek Komerční banka, o měsíc později Raiffeisen stavební spořitelna. Obě bez soudních sporů. Prvním soudním sporem ve prospěch klienta byl až dubnový s Hypoteční bankou. Zůstává ale ojedinělým a další soudy se kloní na stranu bank.

Klienti bank se spojily ve spotřebitelských iniciativách, které banky vyzývají k vrácení poplatku za vedení úvěrových účtů. Celková požadovaná částka se vyšplhala na stamiliony korun. Po rozhodnutí soudu z minulého týdne ovšem šance klientů na její vymožení klesají.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Jarní boom hypoték, objem překročil 27 miliard

V březnu poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 27,2 miliardy Kč. Oproti únoru aktivita objemově zesílila o 29 %, což částečně odpovídá sezónnímu vlivu, ale i pokračujícímu sílícímu trendu. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 291 miliard Kč, o čtvrtinu více než v loňském […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025