EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Petr Zámečník

12. 11. 2013

2 komentáře

Stavební spořitelny lákají děti

 


 

Úrokové sazby jsou na svých dnech. Na spořicím účtu klienti dostanou kolem 1,5 %, a tak byly vyprodány i pětileté státní dluhopisy pro občany s výnosem pod 3 %. Vedle toho stojí stavební spořitelny nabízející zhodnocení přes 5 % se šestiletou vázací lhůtou. K tomu ještě stavební spořitelny nabízejí výhody při uzavření smlouvy dětem.

Stavební spoření při dnešních nízkých úrokových sazbách může být vhodným spořicím produktem, navzdory poklesu státního příspěvku. Je vhodné ale při jeho využívání dodržovat několik poměrně jednoduchých zásad: Při využití stavebního spoření pouze pro spoření je vhodné optimalizovat cílovou částku řádově na 150 tis. Kč a spořit optimálně šest let. Při delším spoření klesá efektivní výnos – a místo uváděných více než 5 % bude výrazně nižší.

Tip: Jak klesá efektivní zhodnocení stavebního spoření

Nic ale není černobílé. Ani stavební spoření a délka jeho využití. Komu kupříkladu skončila vázací doba v letošním roce, nemusí smlouvu rychle vypovídat. Dnešní úrokové sazby srovnatelných produktů jsou nižší než úroky připisované stavební spořitelnou – ta připisuje každoročně 2 %, a i na nejlépe úročeném spořicím účtu jsou výnosy nižší. Navíc stavební spoření lze po vázací lhůtě vypovědět kdykoli s tříměsíční výpovědní lhůtou. Tedy pokud stavební spořitelna nebude rychlejší a nevyužije možnosti snížení úrokové sazby či smlouvu sama nevypoví

Stejná pravidla jako při uzavírání smlouvy o stavebním spoření pro dospělé je vhodné dodržovat i při nastavení stavebního spoření pro děti, pouze s jednou obměnou: Nabízí-li stavební spořitelna cílovou částku bez poplatku za uzavření, je vhodné volit spíše vyšší (lze posléze posoudit setrvání u běžící smlouvy podle aktuální situace na úrokovém trhu za šest let). Investiční horizont šesti let by měl být dodržen i u dětí.

Rozhodně se nevyplácí pořídit novorozenci smlouvu s vysokou cílovou částkou s cílem naspoření peněz do dospělosti! Takový krok je značně nákladný, a navíc rizikový. Poplatek za sjednání cílové částky by byl již zaplacen, zatímco podmínky se mohou změnit – státní příspěvek může být znovu snížen či zrušen i v průběhu trvání smlouvy.

Nabídky stavebních spoření pro děti

Stavební spořitelny zvýhodňují smlouvy uzavřené ve prospěch dětí dlouhodobě. Některé mají stálé slevové programy, jiné využívají akčních nabídek. Jediná Raiffeisen stavební spořitelna aktuálně nabídky pro děti nezvýhodňuje.

Stálé nabídky zvýhodněných stavebních spoření pro děti mají Modrá pyramida a Wuestenrot – stavební spořitelna.

Modrá pyramida v rámci programu Spoření Mopísek nabízí uzavření smlouvy pro děti do 10 let bez poplatku. Smlouva je uzavřena na cílovou částku 150 tis. Kč. Pro děti a studenty od 11 let do 21 let věku připravila Spoření Mopy junior, kde při uzavření smlouvy s cílovou částkou 150 tis. Kč účtuje poloviční poplatek – tedy 0,5 % z cílové částky (750 Kč).

Již déle než rok nabízí Wüstenrot – stavební spořitelna dětem do 18 let uzavření smlouvy v programu Kamarád s cílovou částkou 150 tis. Kč a Kamarád+ s cílovou částkou 300 tis. Kč bez poplatku. Podmínkou je pouze vložit do 4 měsíců vklad ve výši 1500 Kč nebo 3000 Kč dle zvolené varianty.

Liška s Buřinkou vsadily na časově omezené akční nabídky do konce letošního roku.

Českomoravská stavební spořitelna cílí na děti do 18 let. Liška je přitom vychytralá. Nechá klienty zaplatit poplatek za sjednání smlouvy o stavebním spoření a následně jim vrátí jeho polovinu, nejvýše však 1000 Kč. Smlouva musí být uzavřena (a poplatek zaplacen) do konce roku, nejpozději přitom den před 18. narozeninami. Kdo má přitom zájem o „liščí čepičku“, musí se zaregistrovat na stránkách a svůj zájem tak projevit.

Stavební spořitelna České spořitelny nabízí také prémii „až 1000 Kč“, ovšem pro děti do šesti let. I její formulace může klienty přivést k dojmu, že jí prémie zaplatí celý poplatek za uzavření smlouvy. Podmínky uvádějí: Cílová částka uvedená na smlouvě je minimálně 150 000 Kč. Výše prémie je 1 000 Kč, maximálně ve výši poplatku za uzavření smlouvy.“ Ovšem v sazebníku je poplatek stanovený ve výši 1 % z cílové částky, tedy pro získání prémie minimálně 1500 Kč… Pro získání prémie musí být na smlouvě do konce března 2014 naspořeno minimálně 3000 Kč.

Tip: Zvýší se zodpovědnost finančních poradců?

I úrok rozhoduje

Kromě podmínek za uzavření smlouvy rozhodují také úroky. Nejnižší nabízí SSČS, která aktuálně v sazebníku nabízí pouze úrok ve výši 1 %, nejvíce úročí vklady ČMSS, ovšem při dodržení podmínek pravidelného spoření po dobu 9 let. Bez dodatečných podmínek nejvyšší úročení dává Wüstenrot – stavební spořitelna – 2,2 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milan Helia

    20 června, 2016

    proč tyto články nevymažete z webu? už dávno nejsou aktuální.

    http://www.hy­poindex.cz/sta­vebni-sporitelny-lakaji-deti/

    Odpovědět

  • petr-zamecnik

    21 června, 2016

    Dobrý den,
    říká se tomu archiv. Proto je také u každého článku datum, kdy byl vydán. Zpětně tak máte možnost dohledat, co se dělo, jak jednotlivé finanční instituce jednaly s klienty, jak jim nastavovaly poplatky…
    Asi by nebylo zrovna přínosné, kdybychom starší články odstraňovaly. Úrokové sazby hypoték dle Fincentrum Hypoindexu se také každý měsíc mění a stále zůstává užitečné moci se podívat na starší údaje a porovnat je s novými.
    Přeji krásný den,
    Petr Zámečník

    Odpovědět