Půjčili byste si na rekonstrukci od přátel nebo od banky?
Podle průzkum Raiffeisen stavební spořitelny se Češi snaží většinu rekonstrukcí svého bydlení pokrýt tak, aby se vyhnuli rodinným půjčkám. Mnohem raději než na příbuzné se spoléhají na úvěry ze stavebního spoření a hypotéky.
„Ačkoli půjčka od rodiny je bezúročná, riziková je z pohledu poškození dobrých vztahů. Češi se tomu proto spíše vyhýbají. Pokud si od příbuzných přeci jen půjčují, jsou to spíš majitelé rodinných domů, kde pravděpodobně funguje více-generační bydlení,“ komentuje výsledky průzkumu Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.
Pokud lidé rekonstrukci teprve zamýšlejí, počítají hlavně s využitím stávajících úspor, kterými plánují pokrýt výměny radiátorů, oken nebo kotle. Na novou střechu si naopak většina respondentů plánuje peníze půjčit, a to od banky nebo od jiného finančního ústavu.
Co ale dělá největší neplechu v rodinných a přátelských vztazích je ručení. Vždy si pečlivě rozmyslete, komu a kdy budete za půjčku ručit. V případě, že dotyčný nebude moci půjčku splácet, věřitelé nebo jejich zástupci přijdou za vámi. Osudné se stalo ručení panu Jiřímu, který sám žije v podnájmu a splácí úvěr za svého kamaráda z dětství.
Hypotéky jsou stále v kurzu
Zájem o úvěry potvrzuje i zpráva České bankovní asociace, podle které objem úvěrů obyvatelstvu vzrostl o 4 %. I podle ministerstva pro místní rozvoj zůstávají hlavním tahounem hypotéky. Data udávají, že za první tři kvartály byl poskytnut o téměř 26 % větší objem nových hypoték než v loňském roce.
REKLAMA
Na konci září byla také poprvé po více než dvou letech zaregistrována pozitivní meziroční dynamika u úvěrů spotřebitelských. Pravděpodobně se tedy opravdu potvrzuje trend mírného oživování tohoto segmentu pozorovaný na meziměsíčních datech již od června tohoto roku.
„Zveřejněný předběžný odhad růstu HDP ve třetím kvartálu klade určité otazníky nad předchozími očekáváními dalšího oživování ekonomiky, firmy jsou v investicích stále spíše opatrné a objem jejich dlouhodobých úvěrů i nadále stagnuje. V případě úvěrů obyvatelstvu jsme ale na konci září zaznamenali po více jak dvou letech poprvé kladnou dynamiku spotřebitelských úvěrů,“ komentuje aktuální situaci Martina Lasotová z oddělení komunikace České bankovní asociace. Klíčové stále zůstávají především hypotéky – za první tři čtvrtletí letošního roku jich bylo poskytnuto o více jak čtvrtinu více než v roce 2012.
„Pro obyvatele i české firmy je dále velice pozitivní zprávou fakt, že průměrné úrokové sazby z nových úvěrů klesly aktuálně ve všech hlavních segmentech,“ doplňuje Martina Lasotová.
Za třetí čtvrtletí nepatrně klesl podíl úvěrů v selhání. V segmentu obyvatel se podle ČBA kvalita úvěrů mírně zlepšila – podíl klasifikovaných klesl na 7,41 % a podíl úvěrů v selhání pak v zásadě stagnoval na 5,1 %.