Stavební spoření: Další kolo výpovědí „drahých“ klientů
Další klienti Raiffeisen stavební spořitelny, kteří se dosud těší z vysokých úrokových sazeb, budou mít od konce tohoto týdne smůlu. Stavební spořitelna jim začala rozesílat výpovědi smlouvy o stavebním spoření. „Jedná se o menší počet klientů, obvykle jen o jednotky až desítky tisíc*,“ uvádí stavební spořitelna.
Výpověď smluv se týká tarifů CMW, který zdědila po HYPO stavební spořitelně, kterou Raiffeisen stavební spořitelna koupila, a tarifů R-01, S-01, D-01 a M-01 z její vlastní dílny. Klienti přitom mají úroky včetně úrokového zvýhodnění ve výši 5 %. „Jejich trvání je pro RSTS při dnešních extrémně nízkých úrokových sazbách neudržitelné,“ zdůvodňuje svůj krok Raiffeisen stavební spořitelna.
Nejvýhodnějším tarifem s vysokým úročením až 5 % je CMW. Pro získání úrokového zvýhodnění 3 % nad standardní úrokovou sazbu 2 % klient musel splnit několik podmínek: spořit alespoň 5 let, mít naspořeno alespoň 20 tis. Kč a pravidelně měsíčně spořit nejméně 3 promile cílové částky.
Tarif CMW se svými Všeobecnými obchodními podmínkami neobsahuje v kapitole týkající se výpovědi smlouvy žádnou zmínku o výpovědi ze strany stavební spořitelny. Raiffeisen stavební spořitelna se proto odvolává na Obchodní zákoník, podobně jako tomu bylo u Stavební spořitelny České spořitelny: „Výpověď je podána na základě § 715 odst. 2 obchodního zákoníku. Klientům nicméně nabízíme možnost zrychlené výplaty jejich úspor včetně státní podpory v termínu, který si sami zvolí. Dále mají možnost uzavřít si novou smlouvu s cílovou částkou až do 200 tisíc korun zdarma, a to v aktuálně nabízeném tarifu s garantovaným ročním úrokem z vkladů 2 %.“
U tarifů z dílny Raiffeisen stavební spořitelny jsou úrokové sazby již nižší a dosahují 3 % (buď jako základní sazbu, nebo jako úrokovou sazbu včetně zvýhodnění). Jejich je výpověď smlouvy upravená ve Všeobecných obchodních podmínkách z obou stran a stavební spořitelna se tak ani nedostává „na tenký led“:
REKLAMA
„Obě smluvní strany mají právo smlouvu o stavebním spoření vypovědět. Výpověď musí být podána písemně. Vypovědět nelze část vkladu. Výpovědní doba je 3 měsíce a začíná běžet od 1. dne měsíce následujícího po dni doručení písemné výpovědi druhé smluvní straně.“
Klient má možnost výpověď zastavit. Musel by ale přejít na některý ze současných tarifů stavebního spoření, kde je maximální úročení 2 %. Zda bude či nebude účtovat poplatek za změnu tarifu, stavební spořitelna neuvádí.
V případě uzavření nové smlouvy a zaplacení vstupního poplatku obdrží klienti prémii ve výši až 2 000 Kč, která má kompenzovat zaplacený poplatek.
Pokud by výpovědí a připsáním úrokové prémie mělo dojít k přespoření cílové částky, nebude stavební spořitelna účtovat nebo vykompenzuje sankční poplatek ve výši 4 % z přespoření.
REKLAMA
Jak se stavební spořitelny zbavují svých klientů
Pro stavební spořitelny jsou klienti s vysokými úrokovými sazbami na starších smlouvách ztrátoví. Při dnešních nízkých sazbách jejich peníze mohou stavební spořitelny půjčovat jen se ztrátou. Proto se jich snaží zbavovat výpověďmi.
Jako první se drahých klientů začala zbavovat před rokem Raiffeisen stavební spořitelna. Tehdy se zbavovala klientů se smlouvami trvajícími deset a více let a jednalo se přibližně o 1,5 % všech klientů spořitelny.
V březnu tohoto roku se k obdobnému kroku odhodlala Modrá pyramida a výpověď předcházená „výhodnou“ nabídkou se týkala přibližně 1 % klientů spořitelny. Výpovědi se týkaly klientů s úrokovou sazbou včetně prémie ve výši 4,5 % a přespořenou cílovou částkou, kterou ale podle Všeobecných obchodních podmínek přespořit mohli bez sankcí.
V pololetí štafetu výpovědí přebrala Českomoravská stavební spořitelna (Liška). Podle svých podmínek mohla vypovědět pouze klienty, kteří nespoří pravidelně, a tak jim zaslala varování, že pokud spořit nebudou, rozloučí se s nimi.
REKLAMA
O měsíc později se do klubu vypovídajících přidala i Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Neměla u všech vypovídaných smluv oporu ve VOP, a tak se opírá o Obchodní zákoník. Někteří klienti se tomu začali bránit a někteří jako kompenzaci za zrušení smlouvy obdrželi i desetitisícové odstupné. Pak se ale nechala slyšet ČNB, která postup spořitelny schválila.
Jedinou stavební spořitelnou, která k výpovědím nepřistoupila, je Wüstenrot – stavební spořitelna. Přestože jedním z důvodů pravděpodobně je, že nemá v portfoliu smlouvy s přehnaně vysokým úrokem, zřejmě i tato skutečnost jí pomohla obhájit vítězství v kategorii Stavební spořitelna ocenění Fincentrum Banka roku 2013.
Jinou možností, jak se stavební spořitelny mohou klientů „bezbolestně“ zbavit, je snížit jim úrokovou sazbu. I to některé Všeobecné obchodní podmínky umožňují a nepřijetí úvěru tak již nemusí znamenat úrokové zvýhodnění, ale naopak snížení sazby na minimum.
* Upřesnění: Jedná se o necelých 11 tisíc klientů.