Nový občanský zákoník mění u stavebního spoření hlavně dědictví
Do konce loňského roku platilo, že dědicem spoření je manžel nebo manželka, který mohl ve spoření nadále pokračovat. Od 1. ledna 2014 je tomu ale jinak. Předmětem dědění bude jen zůstatek stavebního spoření a smlouva nebude nadále pokračovat, tudíž nebude možné spořit bez přerušení.
„Dědic má nárok na výplatu uspořené částky, státní podpory evidované na účtu zesnulého klienta včetně státní podpory za kalendářní rok, ve kterém klient zemřel, a to podle skutečně uspořené částky ke dni smrti,“ uvádí David Šimonek, partner advokátní kanceláře Baker & McKenzie. Součástí dědického řízení nejsou jen zisky, ale samozřejmě také případné dluhy klienta vyplývající ze stavebního spoření.
Podstata stavebního spoření se nemění
Stavební spoření si v posledních letech prošlo mnoha změnami a moc mu to neprospělo. Podmínky se ale ustálily a stavebním spořitelnám se začalo dařit. Podle prognóz některých odborníků bude dokonce rok 2014 ještě úspěšnějším, než byl ten loňský (více se dozvíte v našem předchozím článku).
„Po těžkých letech zažívá stavební spoření renesanci, trh stavebního spoření roste a naše výsledky to jen potvrzují, v cílových částkách dosahujeme rekordního růstu,“ uvedl před nedávnem Manfred Koller, místopředseda představenstva ČMSS.
Za zmínku jistě stojí, že nedošlo k avizované změně pravidel pro státní podporu stavebního spoření. „Naspořené prostředky je možné i nadále využít na cokoliv, není nutné dokládat ani účelové využití státní podpory. Nemění se ani výše státní podpory. I nadále bude poskytována ve výši 10 % z ročně zaúčtovaných vkladů, ovšem pouze do maximální výše 2 000 korun, které klient získá, pokud za rok naspoří 20 tisíc korun,“ říká Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Mění se informační povinnosti
Další změny, které se klientů stavebních spořitelen budou týkat, jsou informační povinnosti spořitelny vůči zákazníkům. Mění se podoby smluv, které budou spořitelny vydávat, ale také smluvní dokumentace, která bude potřeba pro vyřízení žádosti o úvěr ze stavebního spoření. Tyto změny, ale lidé většinou ani nepostřehnou. Postarat by se o ně měla stavební spořitelna.
U stavebního spoření pro děti se také žádné změny nakonec nekonaly. Dále platí, že u nezletilého klienta stačí k uzavření nebo případně změně stavebního spoření souhlas zákonného zástupce. Souhlas soudu se vyžaduje podle nového občanského zákoníku jen v některých případech.
Souhlasu soudu je třeba zejména k právnímu jednání, kterým dítě: |
a) nabývá nemovitou věc nebo její část a kterým s ní nakládá, Zdroj: Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník |