Očima poradce: OSVČ s daňovým paušálem mají žádost o hypotéku jednodušší
Klient, jenž používá výdajové paušály, je do určité míry zvýhodněn oproti klientovi, který vede daňovou evidenci. Jak to? Koukněme se na výpočet. Vezměme si daňové přiznání a pojďme počítat:
A již zde, u prvního propočtu narazíme na výrazné rozdíly. Některé banky pro náš výpočet vychází z jiných čísel řádků v daňovém přiznání. Nejčastěji však z řádku 37 (Dílčí základ daně z podnikatelské činnosti dle §7). Dále se můžeme setkat s výpočtem z řádku číslo 42 (Základ daně) a některé banky použiji řádek 45 (Základ daně po odečtení ztráty). Tedy jak vidno, hned 3 řádky, 3 různá čísla. Vycházejme pro náš příklad z řádku 37, tedy ze základu daně z příjmů z podnikání.
Než však provedeme samotný výpočet, je nutné zjistit, zda používáme výdajový paušál anebo tzv. daňovou evidenci. Proč tomu tak je, si vysvětlíme záhy.
Pojďme na ten výpočet:
Daňový paušál: řádek č. 37 (nebo 42 či 45) mínus řádek č. 74 (daň po uplatnění slevy) děleno 12 (měsíci) = čistý měsíční příjem klienta
Daňová evidence: řádek č. 37 (nebo 42 či 45) mínus řádek č. 74 (daň po uplatnění slevy) mínus odvody sociálního pojištění mínus odvody zdravotního pojištění děleno 12 (měsíci) = čistý měsíční příjem klienta
A číselně? Vezměme si, že máme v jednom z výše zmíněných řádcích (37, 42 či 45) číslo 500 000,– , poté např. daň např. 50 000,– a odvody na sociálním a zdravotním pojištění 106 750,–.
Paušál: 500 000,– mínus 50.000,– / 12 = 37 500,– je čistý příjem klienta
Evidence : 500 000,– mínus 50.000,– mínus 106 750,– / 12 = 28.604,– je čistý příjem klienta
Proč tomu tak je? Jak známo, daňový paušál nám v zákoně již obsahuje krom nákladů na podnikání i odvody sociálního a zdravotního pojištění. Tedy při paušálu máme odvody již zahrnuty v nákladech. Proto se nemohou znovu odečítat. Musím upozornit, že většina bankovních domů ctí tento výpočet. Nicméně jeden z hlavních hybatelů trhu vůbec nerozeznává paušalní výdaje či daňovou evidenci. Na několikero mých dotazů proč tomu tak je, jsem dostal strohou odpověď: „Bonitu si můžeme počítat, jak chceme … „
Je dobré se tedy vaší banky zeptat, jakým způsobem vám daný výpočet provedla! Proč? Protože existují ještě další možné výpočty příjmů klienta! Krom výše dvou zmíněných, tak i například další zvýhodnění klientů uplatňujících výdaje procentem z příjmů (paušálem). Banka zjistí Vaší profesi a změní ve svém výpočtu uplatňované procento ve váš (světě div se), klientský prospěch. Tedy pokud neuspějete u své domácí banky, můžete pouze díky změně propočtu čísel z vašeho daňového přiznání uspět naprosto bez komplikací u konkurence.
Uveďme si jen některé vybrané profese, u kterých se týká změna paušálu – pro názornost. Logicky nemůžeme uvést všechny profese, neboť samotné jmenování by přesáhlo rámec tohoto článku.
Název profese původní paušál upravený bankou Opravy a instalace strojů a zařízení 80% 60% |
Jak vidno, živnostníci to nemají lehké. A to jsme se ještě nezmínili o podmínkách, kdy některé banky po Vás požaduji šesti měsíční historii podnikání, jiné roční, další 2letou… Jedna banka požaduje jedno daňové přiznání, konkurenční další 2daňové přiznání… a vyznejte se v tom!
Tip na článek: |
První díl našeho seriálu s názvem Očima poradce: Co banky řeší, než vám poskytnou hypoték, naleznete na serveru Hypoindex.cz. |
Podnikateli tedy nezbývá nic jiného, než se skutečně obrnit trpělivostí a běhat po bankách. Dám Vám dvě rady:
1) Okopírujte si 2 daňová přiznání a zaskočte na pobočky bank, aby vám sdělili jaký, že máte příjem dle Vašeho daňového přiznání a na jakou hypotéku, resp. její výši dosáhnete. Toto by měli bankovní domy dělat na počkání u hypotečních specialistů. Nicméně, než rozklíčujete všechna „ale“ a oběhnete všechny bankovní domy zjistíte, že Vám podnikání stojí …
2) Oslovte tedy raději hypotečního makléře, který by vám měl předložit seznam a propočty všech bank a usnadnit Vám tak výběr banky v co nejkratším čase.
Zbyněk Prim |
Zbyněk Prim pracuje pro společnost Fincentrum od roku 2006. Před tím rok pracoval v OVB. V Anglii na Cambridge vystudoval angličtinu a obchod a po návratu do České republiky studoval finance a bankovnictví v Kladně. Pak se kamarádem nechal zlákat do finančního poradenství. Zbyněk Prim je ženatý a mezi jeho zájmy patří cestování, sport a dobré jídlo. V roce 2012 prodal nejvíce hypoték za společnost Fincetrum. Celkem jich bylo 64, a to v hodnotě 170 milionů korun. Průměrná prodaná hypotéka byla zhruba ve výši 2,6 milionu korun. |