Pět rad, jak ve svém vlastním zájmu i v zájmu bydlení přežít Valentýna
Statistiky ohledně toho, kolik lidí u nás slaví tento svátek zamilovaných, se neshodují. Kupříkladu podle průzkumu pojišťovny GENERALI slaví únorový svátek téměř 40 % dotázaných. Vlastní datum lásky slaví 27 % odpovídajících a 33 % respondentů přiznává, že neslaví vůbec. Pro 45 % lidí je to datum jako každé jiné. Ale je jasné, že by tento den mohl konkurovat pátku 13. Pojišťovna Allianz například minulý rok zaznamenala v tento den 462 pojistných událostí a Česká pojišťovna 1 044 pojistných událostí z občanského pojištění a čtyři stovky úrazů.
1. Pozor na večírky
Jako každý den, tak i 14. února se prostě může stát cokoli. I třeba zdánlivě událost jako z červené knihovny, kterou České pojišťovně nahlásil manželský pár. Šlo o rozbitou postel, kterou si manželé pořídili teprve pár dní před pojistnou událostí. Na první pohled by se mohlo zdát, že šlo o vášnivou oslavu svátku zamilovaných ve dvou, ale opak byl pravdou.
Ve skutečnosti se však nehoda stala daleko zajímavějším způsobem. „V inkriminovaný den pořádali manželé pro své známé večírek. S tím, jak se zábava rozjížděla, se hosté dostávali do stále lepší nálady. Jeden z nich – bývalý gymnasta – neodolal a povzbuzován potleskem ostatních začal na nové posteli dělat salta a přemety. Lůžko však nebylo tak bytelné, jak na první pohled vypadalo, a pod náporem akrobatických čísel prasklo a celá se rozlomilo. Škoda v hodnotě desítek tisíc korun se naštěstí vyřešila z odpovědnostního pojištění smělého akrobata,“ uvedla na pravou míru pojistnou událost Česká pojišťovna.
2. Nepředvádějte se
REKLAMA
Dělat ramena a zjišťovat, co všechno zvládnete, před svou milou pánové raději nezkoušejte. Můžete dopadnout jako další klient České pojišťovny. Pro některé naštěstí pro jiné bohužel letos nejsou patřičné sněhové podmínky, ale minulý rok bylo sněhu dost. Tak se jeden mladík rozhodl pozvat svoji přítelkyni na dovolenou do Krkonoš. Byl zdatný lyžař a chtěl se předvést. Jenže při stylovém triku najel na ledovou plotnu a místo luxusního zakončení se obecenstvo dočkalo drsného pádu. Mladík si vážně poranil kolenní kloub. Nečekal ho tedy potlesk, ale několikaměsíční léčení. Ale pojistné plnění dostal ve výši 53 tisíc korun.
3. Vaše žena Valentýna neslaví. Určitě?
Často se stává, že ženy nad svátkem svatého Valentýna mávnou rukou a tvrdí, že nic nechtějí. Ale raději si to několikrát ověřte. Květinou určitě pánové nic nepokazí. Určitě nechcete, aby se vaše drahá polovička rozčílila a svátek zamilovaných dopadl jinak, než měl. Pokud už dojde k hádce, raději na sebe nekřičte v kuchyni. Ostrých předmětů je tam totiž víc než dost a takové hádky dopadají leckdy špatně. Můžete si v záchvatu vzteku zničit své oblíbené talíře nebo sklenice na whisky.
4. Aktualizujte pojištění domácnosti
REKLAMA
A teď něco k bytu. I se svátkem sv. Valentýna souvisí pojištění domácnosti. Zvlášť, když někdo dostává nebo daruje třeba cenné šperky. V poslední době totiž počet krádeží vloupáním narůstá a ruku v ruce s nimi i krádeží šperků.
„A nejen jakou mají hodnotu, ale často ani neví, kolik jich je a jak přesně vypadají. Proto již u sjednání pojištění doporučujeme, aby klienti, nebo v tomto případě spíše klientky měly alespoň fotografie svých klenotů. A v případě cennějších, nebo třeba starožitných kusů, je ideální i ohodnocení soudního znalce. Při likvidaci je pak mnohem snazší dokumentovat cenu,“ radí Monika Hotová, produktová manažerka pojištění majetku Allianz.
5. Pozor na zloděje srdcí. I těch briliantových
Spolu s vloupáním stoupá i počet krádeží cenných šperků. „Řešíme jak menší škody, kdy poškození většinou dokládají rodinné fotografie, z nichž je patrné, že majitelka domácnosti odcizený klenot měla a nosila. Jindy okradení své klenoty pouze popisují, případně kreslí, což samozřejmě není ideální situace pro řešení pojistné události. Průměrná škoda na špercích u rozsáhlejších krádeží rodinných domů je zhruba 150 tisíc korun, ale výjimkou nejsou ani újmy přesahující milionové částky,“ uvádí vedoucí týmu likvidace majetkových škoda Hana Jurová.
Pokud klienti vlastní výjimečné skvosty, mají je většinou uložené v trezoru. Ale pozor – není čím dražší obsah je do trezoru uložen, tím dokonalejší zabezpečení by měla tato „nedobytná“ schránka mít. „Obecně platí, že limit na cennosti většinou v rámci celkového limitu na pojištění domácnosti stačí, ale majitelé šperků vyšší a zvláštní hodnoty využívají možnosti navýšení limitu, například i tím, že je umístí v trezoru. A v trezoru na jiném místě, například v bezpečnostní schránce v bance, nebo v domácnosti nejbližších příbuzných, aby si je zloděj také neodnesl, doporučujeme uložit znalecké posudky, fotografie, či certifikáty pravosti, které jsou tak pro pojišťovnu zárukou skutečné hodnoty šperku a důležitým podkladem pro rychlé vypořádání pojistné události,“ doplňuje Monika Hotová.
Ať už se chystáte oslavit tento den jakkoli. Přejeme vám hodně štěstí a co nejmíň pojistných událostí.