Vypoví vám stavební spořitelna smlouvu?
Již všechny stavební spořitelny rozeslaly některým svým klientům výpověď smlouvy o stavebním spoření. Jako poslední se přidala Wüstenrot – stavební spořitelna, která vypověděla několik tisíc smluv. Další smlouvy se v dohledné době vypovídat nechystá. To ale zdaleka neplatí o všech stavebních spořitelnách.
Stavební spořitelny se zpravidla při vypovídání smluv drží vlastních Všeobecných obchodních podmínek (VOP). Ty se v průběhu času měnily a u jedné stavební spořitelny může u různých klientů docházet k různému přístupu podle toho, s jakými VOP smlouvu uzavřeli. Co si stavební spořitelna může k jednomu klientovi dovolit, to jí smluvní podmínky u jiného nemusí umožnit.
Podle Všeobecných obchodních podmínek postupuje od loňského léta Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška). „Klient může obdržet výpověď smlouvy pouze tehdy, pokud nedodržuje ustanovení VOP. Na tuto skutečnost je však ze strany ČMSS dopředu upozorněn,“ uvedl k našemu dotazu Rostislav Trávníček, ředitel komunikace ČMSS, a upřesnil: „Může jít o klienty, kteří již mají přespořenou cílovou částku nebo mají záporný zůstatek účtu. Hromadné rozesílání výpovědí nechystáme.“
Stejný přístup zastává také Modrá pyramida (MPSS). „Modrá pyramida spravuje prosředky svých klientů vždy v souladu s platnými smluvními podmínkami a zákonem. V případě, že klient neplní smluvní podmínky, např. nespoří dle platných Všeobecných obchodních podmínek (VOP), je spořitelna oprávněna smlouvu vypovědět na základě konkrétních smluvních podmínek uzavřených s klientem,” sdělila Hana Vaněčková, ředitelka externí a interní komunikace MPSS.
Jenom v letošním roce rozeslala Modrá pyramida již přibližně 7 500 dopisů, v nichž klienty vyzývá k doplacení částky spoření tak, aby splnili smluvní podmínky. „Neuhrazení vyčísleného nedoplatku ve stanovené lhůtě může vést, v souladu se zněním VOP, až k ukončení smluvního vztahu,“ dodala Hana Vaněčková.
Tip: Za jakých podmínek mohou jednotlivé stavební spořitelny vypovědět smlouvu o stavebním spoření „pro nespoření“? A kolik musíte spořit? Čtěte v článku „Nespoříš? Smlouvu ti zrušíme!“ |
Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) byla první, kdo rozesílání výpovědí smluv koncem roku 2012 zahájila. V letošním roce zatím žádnou výpověď nerozeslala. To se ale podle odpovědi k našemu dotazu může kdykoli změnit. „Proměnlivé situaci na finančním trhu se přizpůsobujeme průběžně a tak tomu bude i nadále,“ uvedla Jitka Jechová, tisková mluvčí RSTS.
Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS, Buřinka) vypovídá pouze přespořené smlouvy. „Činíme tak pouze u těch smluv, které dosáhly cílové částky a zároveň splnily vázací dobu, aby klienti nepřišli o státní podporu,“ sdělila k dotazu Tereza Endrštová z tiskového centra České spořitelny. Přespořených smluv v portfoliu Buřinky jsou tisíce. „S každým klientem vždy individuálně hledáme vhodné řešení a také v rámci výpovědi nabízíme klientům výhodné benefity,“ doplnila Tereza Endrštová.
Stavební spořitelna České spořitelny v loňském roce rozvířila vody výpověďmi přespořených klientů podle Obchodního zákoníku. To se od letošního roku mění. „Podle nového občanského zákoníku jsme oprávněni závazek ze smlouvy o účtu vypovědět s účinností ke konci měsíce následujícího po měsíci, v němž výpověď došla majiteli účtu (tj. příslušnému účastníkovi stavebního spoření),“ vysvětlila Tereza Endrštová a upozornila: „Do konce tohoto roku neplánujeme plošné rozesílání výpovědí smluv o stavebním spoření, touto problematikou se ale budeme zabývat i nadále.“
Stavební spořitelny zpravidla nejprve pošlou klientovi novou nabídku stavebního spoření či navýšení cílové částky. Zejména u navýšení cílové částky by měl být klient značně obezřetný – navýšení cílové částky je sice v sazebnících zpoplatněno zpravidla 1 % z navýšení, což odpovídá poplatku za uzavření smlouvy, a občas stavební spořitelny tento poplatek i odpustí. Nebezpečná je ale současná změna tarifu stavebního spoření.
Při změně tarifu stavebního spoření téměř všechny stavební spořitelny účtují vysoký poplatek odpovídající podílu z připsaných úroků. Např. pokud měla původní smlouva úročení 3 % a nová má 1% úrok, pak poplatek činí 2/3 dosud připsaných úroků. Ujistěte se proto v takovém případě, že tento poplatek stavební spořitelna účtovat při navýšení nebude.