S realitkou nebo bez aneb Jak je výhodnější prodat byt
Bezpečnost a lepší zisk
Realitní kanceláře tvrdí, že dokáží nemovitost prodat výhodněji, než prodejce, který si celou transakci bude vyřizovat sám. Za posledních šest měsíců podle statistik Annonce realitní kanceláře nabízejí byty o rozloze 70 až 80 metrů čtverečních v průměru za částku lehce přesahující dva miliony korun. Přímí majitelé prý na svých prodejích tratí. Podobné byty prodávají za necelý milion a půl korun.
„Prodej bytu přes realitní kancelář je v mnoha případech výhodnější, nejen s ohledem na výslednou prodejní cenu. Tyto společnosti poskytují například i potřebný právní servis, navíc mají povědomí o trhu a zkušenosti s tím, kde a jak nemovitost efektivně inzerovat. Naproti tomu přímý prodávající cenu své nemovitosti zprvu nadhodnotí a později ve snaze ji rychle prodat zase podhodnotí. Pokus o úsporu na provizi pro realitní kancelář se tak v mnoha případě může obrátit proti samotnému majiteli nemovitosti,“ zmiňuje Petr Langer, odborník ANNONCE na segment realit. „Je však třeba dodat, že realitní kanceláře prodávají větší byty, proto je průměrná nabízená částka při vzájemném srovnání výrazně vyšší,“ podotýká.
Dalším důležitým plusem pro realitní kanceláře je bezpečnost a úleva od některých povinností. Realitní kanceláře prodej v podstatě vyřídí celý za vás. „V první řadě jde o bezpečnost daného prodeje, kvalitní RK zajistí špičkový právní servis a dobrou smluvní dokumentaci, zajistí úschovu peněz nebo ji zprostředkuje, postará se, pokud zájemce chce, o vhodné financování, což v důsledku pro prodávajícího může urychlit celý obchod. Kvalitní RK zajistí rozsáhlou inzerci a prezentaci nemovitosti. A v neposlední řadě zastupuje prodávajícího a chrání jeho zájmy,“ uvedl Martin Fojtík z Fincentrum Reality.
Bez realitek to také jde
Druhým táborem jsou zastánci prodeje nemovitostí podle vlastních pravidel. Jsou to ti, které už rovnou u inzerátů píší, aby je realitní kanceláře se zájmem o zprostředkování prodeje nekontaktovali. Odpůrci realitních kanceláří říkají, že je možné si bez těchto služeb vyjednat i mnohem lepší podmínky a mít celý proces pod vlastní kontrolou. Navíc takový prodejce nemusí platit provizi realitní kanceláři a okamžitě cenu nemovitosti snížit o 3–6 %, což bude mít vliv na rychlost transakce.
Bez služeb realitní kanceláře se rozhodla prodat svůj byt i Petra z Prahy. Hlavním důvodem je nedůvěra, kterou získala právě při koupi nyní prodávaného bytu. „Po zkušenosti s koupí bytu přes realitní kancelář nevěříme hlavně právníkům, kteří s realitními kancelářemi spolupracují. Proto jsme se rozhodli prodat si byt sami. Zatím našeho rozhodnutí nelitujeme,“ shrnuje Petra.
REKLAMA
Byt ale neprodává úplně sama, respektive s manželem. Na pomoc si vzala jen právníka, který podle jejích slov za 20 tisíc korun vyřeší všechny smlouvy, kolky, štítky a je stále na telefonu. Když si případně neví Petra s něčím rady, může mu kdykoli zavolat. Navíc realitní kanceláře si za prodej nemovitosti často říkají o poplatek v minimální hodnotě pěti procent z ceny bytu.
Výhody i nevýhody mají obě formy prodeje. Záleží, na kolik si ceníte svého času a jak moc chcete nechat na někom jiném, aby vám odfiltroval opravdové zájemce od těch, kteří vám chtějí za byt nabídnout třeba o milion méně. Pokud se rozhodnete svěřit prodej nemovitosti do rukou realitní kanceláře, pečlivě zvažte její výběr. Ptejte se na reference a mějte jasno v tom, co vlastně od těchto služeb očekáváte.