EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

Text: Monika Lukešová

12. 06. 2015

2 komentáře

Vinkulace, anuita, domicilace… aneb Vyznáte se v hypotečních pojmech?

 


 

Ve spolupráci s finančními poradci Fincentra jsme pro vás připravili několik pojmů, které byste měli znát ve chvíli, kdy se pouštíte do sjednávání hypotečního úvěru.

Anuita – je pravidelná roční splátka při dlouhodobém úvěru neboli stálou platbu hrazenou v pravidelných časových intervalech po dané období. Při hodnocení těchto plateb se uplatňuje koncept časové hodnoty peněz.

Degresivni splacení – i splácení může být různé. U degresivního splácení měsíční splátka hypotéky postupně klesá. Degresivní splácení nejčastěji bývá nastaveno tak, aby byla část splátky určená na snížení jistiny každý měsíc konstantní.

Domicilace – je situace, kdy jsou příjmy klienta převáděny na účet banky poskytující úvěr. U některých bank platí, že v případě domicilace klient může získat výhodnější úrokovou sazbu poskytnutého úvěru. Zjednodušeně řečeno domicilace tedy znamená, že banka poskytující úvěr bude současně domovskou bankou klienta. Příjmy klienta budou chodit na účet v domovské bance.

Kvitance – je v podstatě stvrzenka. Jde o písemné potvrzení, že dlužník splnil svůj dluh.

Lineárni splácení – je více méně opak degresivního splácení. Pohyblivá pravidelná splátka úvěru je vypočtena tak, aby výše splátky jistiny byla neměnná a výše úroků se průběžně měnila v závislosti na již splacené jistině. Lineární splácení je mnohem méně obvyklý způsob splácení hypotečního úvěru. Klient každý měsíc vrací bance stejnou část úvěru a k tomu přidá úroky splatné v daném měsíci.

LTV – z anglického Loan to Value v překladu částka k zapůjčení neboli hodnota zástavy nemovitosti. Poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Například sedmdesátiprocentní hypotéka.

Refinancování – je splacení stávajícího hypotečního úvěru novým hypotečním úvěrem. Ten má většinou jiné podmínky a úrok. Klienti mohou zůstat buď u své stávající banky, nebo přejít k jiné finanční instituci. Rozdíl mezi refinancováním a refixací je takový, že u refinancování klient vždy přechází k jiné bance, kdežto u refixace může změnit jen podmínky úvěru.

Refixace – máte-li hypoteční úvěr a končí vám fixace, můžete si změnit celý úvěr, nebo třeba jen fixaci. Neznamená to, že ale přejdete k jiné bance. Vše můžete zařídit u své stávající banky, která vám nabídne nový úrok, případně i fixaci před koncem vašeho fixačního období.  Můžete si upravit dobu splácení nebo hypotéku dokonce navýšit či částečně splatit.

Vinkulace – omezení dispozičního práva např. u vkladů, úvěrů, pojistného plnění nebo u cenných papírů. Disponování s nimi může být vázáno na heslo, souhlas třetí osoby, omezeno jen pro určitý účel a podobně. Zrušení (uvolnění) vinkulace se nazývá devinkulace.

Vinkulace se u hypotečního úvěru používá hlavně v souvislosti s pojistným plněním k nemovitosti ve prospěch banky. Pokud dojde k pojistné události na zastavené nemovitosti, pojišťovna nevyplatí pojistnou částku pojištěnému, ale bance. Banka pak klientovi uvolní peněžní prostředky z pojistného plnění formou účelového čerpání na uvedení nemovitosti do původního stavu.

Tip:
Chrlí na vás banka ještě další nesrozumitelné pojmy? Podělte se s námi o ně v diskuzi, uděláme vám v nich jasno.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024

Hypoteční trh ožívá, objemy se dostaly nad průměrnou úroveň z roku 2020

V listopadu dosáhl objem poskytnutých hypoték více než 26 miliard Kč. Oproti říjnu se hypoteční aktivita zanedbatelně snížila, ale zůstává o necelých 30 % silnější ve srovnání s první polovinou letošního roku. V meziročním vyjádření růst objemu poskytnutých hypoték v listopadu zpomalil z říjnových 64 % na 62 %. Hypoteční trh tak v letošním roce stále […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *