EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Zbyněk Drobiš

10. 08. 2015

1 komentář

Zakázaná ujednání aneb Co vám v nájemní smlouvě neprojde

 


 

Smluvní pokuta v nájemní smlouvě?

Nový občanský zákoník stanovuje v ustanovení § 2239, že se nepřihlíží k ujednání ukládajícímu nájemci povinnost zaplatit pronajímateli smluvní pokutu, ani k ujednání ukládajícímu nájemci povinnost, která je vzhledem k okolnostem zjevně nepřiměřená.

Dle uvedeného zákonného ustanovení nemůže být tedy v nájemní smlouvě utvrzena povinnost nájemce prostřednictvím smluvní pokuty. Dle původní právní úpravy platné až do konce roku 2013 bylo možné sjednat smluvní pokutu v nájemní smlouvě, což v určitých případech bylo praktické pro pronajímatele k ochraně jeho práv.

Tip: Ochrana nájemníka v trestním právu

Nepřiměřená ujednání

Pronajímatel není taktéž oprávněn sjednat v nájemních vztazích ujednání ukládající nájemci povinnost, která je vzhledem k okolnostem zjevně nepřiměřená. Zákonodárce však blíže nevymezil okruh případů, kdy ujednání bude zjevně nepřiměřené, bude tedy nutné posuzovat každý konkrétní případ zcela individuálně. Lze předpokládat, že např. absolutní zákaz přijímání návštěv rodinných příslušníků do bytu by mohl být shledán jakožto zjevně nepřiměřený.

Nový občanský zákoník stanovil, že k těmto ujednáním o smluvní pokutě a nepřiměřených povinnostech se nepřihlíží, tedy jedná se o ustanovení zdánlivá bez právní relevance a soud by měl k jejich zdánlivosti přihlížet z úřední moci. V případě hrozícího sporu by měl být však nájemce aktivní a po konzultacích s odborníky uplatňovat své námitky vůči pronajímateli.

REKLAMA

Tip: Jak zvýšit ochranu nemovitosti proti neoprávněnému převodu?

Inspirace ze zahraničí

Uvedené ustanovení o zakázaných ujednáních v nájemní smlouvě může být považováno jakožto nerovnoměrné stanovení práv a povinností mezi pronajímatelem a nájemcem, je však nutné chápat, že nájemce je dle zákona považován za slabší smluvní strany s vyšší mírou ochrany.

Zákonodárce při přijetí tohoto ustanovení vycházel z inspirace obdobné zákonné úpravy z Německa, Nizozemí a Québecu.

Budete-li řešit obdobnou problematiku, lze jedině doporučit konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na očekávaný vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

zakázat v nájemní smlouvě

Co vám může majitel bytu zakázat v nájemní smlouvě?

I když může mít majitel spoustu požadavků, jak by měl nájemník používat nebo naopak nepoužívat jeho nemovitost, tak dle občanského zákoníku nemá právo řadu věcí zakázat. Například nemůže ovlivnit, jestli bydliště v dané nemovitosti nahlásíte jako trvalé bydliště nebo vám nemůže zakázat chovat v bytě zvířata. A je něco, co vám majitel může zakázat v […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

02. 11. 2022

Předávací protokol

K čemu je předávací protokol při pronájmu bytu

Při nastěhování a přejímání nemovitosti je vhodné zaznamenat stav energií a také stav bytu, který se začíná pronajímat. Stejně tak je dobré zaznamenat stav energií a stav předávaného bytu při odstěhování nájemníka. Předejdete tak sporům při vyúčtování a také sporům o rozbité vybavení bytu či jiné škody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shuttestock

21. 09. 2022

Notářský zápis vyklizení

Notářský zápis k vystěhování neplatiče v bytě: Jaká jsou pravidla?

Pokud chce pronajímatel nechat vystěhovat neplatícího nájemníka, musí nejprve disponovat tzv. exekučním titulem. Tím může být vykonatelné rozhodnutí soudu, ale variantou je také sepsání notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti. Nejvyšší soud ČR vydal v květnu 2020 rozhodnutí, v němž ohledně notářského zápisu k vyklizení nemovitosti upřesnil pravidla.

Text: Veronika Hejná

12. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Helena Čámská

    22 srpna, 2015

    OProblém v bytě může provést každý, kdo si byt pronajme. Měla jsem nájemce, na štěstí pouze na 1 rok. Říkal si vysokoškolsky vzdělaný ekonom a hlásil se, že mi bude radit a pomáhat se správou domu. Za pár dní jsem potkala brzy za sebou montéry, kteří mu šli odmontovat plynoměr a elektroměr. Potom vytopil nájemníka o patro níž. Rozbil okna a poničil část kuchynské linky, kterou jsem do bytu zařídila. I když nebyla linka drahá, byla to škoda. Při stěhování jinam na jinou adresu si odnesl i lustry, které jsem pořídila do bytu, a to i když laciné. Brát nového nájemce do bytu je vždy problém.

    Odpovědět