EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Monika Lukešová

27. 01. 2016

2 komentáře

Čeká stavební spoření zářná budoucnost?

 


 

Stavební spoření je podle aktuálního průzkumu společnosti IBRS pro více než tři čtvrtiny obyvatel České republiky bezpečný a důvěryhodný produkt. „Pro 78 % klientů je stavební spoření stále důvěryhodným finančním produktem, ještě před dvěma lety se přitom podobně vyjádřilo jen 66 % dotázaných. Tato data potvrzují zkušenosti našich obchodníků, důvěra ve stavební spoření je opět na vzestupu,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura.

Lidé holdují stavebnímu spoření hlavně kvůli získání úvěru. Většinou úvěrem ze stavebního spoření řeší rekonstrukce. „Zároveň si lidé uvědomují, že v době nízkých úrokových sazeb v celé ekonomice má stavební spoření co nabídnout i u vkladů,“ dodal Vladimír Staňura. Pro 55 % dotázaných je tak stavební spoření atraktivní produkt pro uložení peněz.

Zájem byl o úvěry, o nové smlouvy moc ne

I když podle průzkumu lidé mají ve stavební spoření velkou důvěru, nové smlouvy si často nezakládají. Zájem o smlouvy o stavebním spoření loni klesl o čtvrtinu. U nově uzavřených smluv ale stoupla průměrná cílová částka, a to o 11 procent na 340 600 korun.

Manfred Koller místopředseda představenstva ČMSS pokles nových smluv loni očekával.  Stavebnímu spoření rozhodně neprospěla povinnost schválit vypovídání smluv u dětí opatrovnickým soudem. „Bez těchto mimořádných vlivů by tak byl zájem o stavební spoření v roce 2015 vyšší než v roce 2014,“ uvedl Koller.

Stavební spořitelny také stavebnímu spoření nepřidávají na atraktivitě tím, že vypovídají klientům jejich staré smlouvy. Klienty s vysokými úroky si drží, ale spořících klientů se staršími smlouvami se zbavují.

REKLAMA

Jak to bude dál?

V letošním roce přetrvá prostředí nízkých úrokových sazeb. Stavebnímu spoření ovšem nahrává rozkolísanost akciových trhů i nízká cena komodit. Stavební spoření je tak bezpečným přístavem,“ uvedl Staňura.

V roce 2016 počítá ČMSS s opětovným růstem v nově uzavřených smlouvách, růst by se měl pohybovat v řádu do 10 procent. U úvěrů je ambicí minimálně zopakovat loňský velmi úspěšný rok.  „Prostředí nízkých úrokových sazeb bude přetrvávat i v roce 2016. Úrokové sazby u úvěrů tak budou nadále velmi výhodné, mezi zabezpečenými spořicími produkty nebude mít stavební spoření ani v roce 2016 konkurenci,“ uzavřel Manfred Koller.

Stavební spořitelny logicky doufají v lepší zítřky, ale pravdou je, že stále hodně levné hypoteční úvěry lákají zájemce o bydlení určitě víc.

O průzkumu:

REKLAMA

Průzkum se zabýval nejen atraktivností stavebního spoření, ale i jeho vhodným použitím. Stavební spoření je podle respondentů vhodné především pro spoření na bydlení (82 %), pro získání úvěru na rekonstrukci (76 %)nebo koupi bydlení (75 %). Klienti dále jako vhodné důvody pro zřízení stavebního spoření označili spoření pro děti nebo vnoučata, tvorbu finanční rezervy nebo spoření na penzi či na studium.

Průzkum realizovala agentura IBRS pro ČMSS v listopadu 2015 na vzorku 1000 respondentů z celé České republiky.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel

    27 ledna, 2016

    Stavební spoření nakonec budou mít jedině ti chudí. Kvůli státnímu příspěvku. Ti ostatní si umí spočítat, že je to nula od nuly a že jim kapitálové trhy vydělají víc. Další informace, jak vydělat víc, jsou například v projektu jakbytbohaty (tečka) cz

    Odpovědět

  • gauner

    22 března, 2016

    Tehdy jsem měl výnos 32% za 5 let při jednorázovém vkladu.Což bylo 6,4%.Dnes při snížení státního příspěvku a rušení min. 2% zhodnocení to vychází na max. 1,5% a to okradou ještě o roční obhospodaření.Což je víc než polovina státního příspěvku.Fuj!Jen ovce by do toho investovala.

    Odpovědět