Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát
Nejatraktivnější úrokové sazby nabízejí banky většinou u hypotečních úvěrů do 85 procent hodnoty pořizované nemovitosti (LTV). Zbytek peněz ale mnoho mladých našetřeno jen za pár let svého produktivního života nemá. O pomoc tak často žádají své rodiče, kteří první kroky svých potomků k vlastnímu bydlení jen těžko odmítají.
Starost o děti dospělostí nekončí
Průzkum UniCredit Bank mezi Čechy splácejícími hypotéku ukázal, že se dnes bez pomoci rodičů neobejde téměř polovina mladých lidí (48 procent). Nejčastěji svým dětem na hypotéku poskytují finanční hotovost (20 procent) nebo peníze ze spořících produktů (10 procent), někdy také zastavují své vlastní bydlení (8 procent). Na splátce hypotéky se ovšem téměř nepodílejí.
„Pořízení bydlení na hypotéku je pro mnoho z nás i přes historicky nejnižší sazby úvěrů velkou finanční investicí, bez počáteční podpory rodiny se často neobejdeme. Finance do začátku jsou právem nejpopulárnější možností, pomáhají totiž dvakrát. S nižší hypotékou mladí dosáhnou na lepší úrokovou sazbu, případně si za peníze od rodičů vybaví domácnost. Rodiče v drtivé většině pomáhají částkou do čtvrtiny ceny nemovitosti,“ komentuje výsledky průzkumu Dalibor Mička, ředitel pro financování domácností UniCredit Bank.
Některé regiony skrývají samostatnější mladé
Největší podporu rodičů mají mladí muži ve věku do 26 let žijící v Praze. Je to dáno i tím, že ceny pražských bytů jsou výrazně vyšší než ve zbytku republiky. Stále rostoucím cenám nemohou konkurovat ani nadprůměrné platy v Praze.
Pomoc rodičů vyhledávají často i mladí muži v Libereckém a Zlínském kraji, kde s pomocí rodičů řeší svou hypotéku dvě třetiny mladých. Naopak nejsamostatnější jsou Češi na Ostravsku a v Karlovarském kraji, pomoc s hypotékou zde nepotřebují tři čtvrtiny lidí.
REKLAMA
Téměř tři čtvrtiny rodičů přispívá maximálně do čtvrtiny hodnoty nemovitosti. Větší částkou pak pomáhá každý čtvrtý rodič. Pouze pět procent rodičů koupí svým ratolestem i celou nemovitost. Nejčastěji však dostanou děti do 10 procent hodnoty nemovitosti.
Stát mladým pomáhal a pomáhat bude
Státního fondu rozvoje bydlení v letech 2004 až 2011 prostřednictvím programu Podpora mladých poskytoval mladým lidem hypotéku s výhodnější úrokovou sazbou kolem dvou procent. Program počítal s nižšími příjmy mladých i s jejich postupným nárůstem. Mladým párům, kterým se narodilo dítě, pak byla poskytnuta sleva z jistiny 30 tisíc korun za každé dítě. Úrokové sazby se ale v současné době drží tak nízko, že stát nepokládá za nutné podporovat tímto způsobem hypoteční úvěry pro mladé.
V oblasti hypoték ale stát na mladé nezanevřel úplně. Od 21. dubna 2016 poskytuje v rámci Programu 600 mladým rodinám do 36 let s alespoň jedním dítětem ve věku do šesti let úvěr na pořízení bydlení výši 50 až 600 tisíc korun se zvýhodněnou sazbou, fixací na pět let a splatností maximálně 15 let. Úspěšný žadatel tak může získat kromě jiných výhod i zvýhodněnou sazbu od 1,46 procenta odvozenou od aktuální referenční sazby EU.
Při současných úrokových sazbách, které u některých bank padají i pod 1,5 procenta, není úroková sazba rozhodujícím kritériem. Stát totiž posuzuje schopnost splácet žadatele jiným způsobem než banka, pro žadatele tak může být snadnější úvěr získat. Navíc má větší možnost získat zbylou část úvěru od banky. Je snazší získat hypoteční úvěr na 50 procent LTV než na 90 procent.