EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Zbyněk Drobiš

08. 07. 2016

0 komentářů

Kolik osob může žít v nájemním bytě?

 


 

Oznámení počtu členů nájemcovy domácnosti

Občanský zákoník vymezuje obecné pravidlo, že nájemce je oprávněn přijímat ve své domácnosti kohokoli. Pokud však nájemce přijme nového člena domácnosti, oznámí takové zvýšení počtu osob žijících v bytě pronajímateli, a to bez zbytečného odkladu.

Pokud nájemce neučiní oznámení o zvýšení počtu osob v bytě ani do dvou měsíců, kdy změna počtu osob nastala, má se za to, že nájemce závažně porušil svou povinnost vyplývající z nájmu. Občanský zákoník rovněž stanovuje, že nájemce oznamuje pronajímateli bez zbytečného odkladu i snížení počtu členů domácnosti.

Účelem této zákonné úpravy je ochrana soukromého života nájemce a vlastnických práv pronajímatele. Zájem pronajímatele na zjištění celkového počtu osob v pronajatém bytě je oprávněný, zejména s ohledem na případné náklady spojené s poskytováním služeb souvisejících s užíváním bytu. Na druhou stranu nesmí být nájemci odebráno právo přijímat běžné návštěvy.

Právo pronajímatele k vyslovení souhlasu s novým členem domácnosti

Pronajímatel je oprávněn smluvně sjednat s nájemcem, že k přijetí nového člena do nájemcovy domácnosti se vyžaduje jeho souhlas. Uvedené ujednání by však neplatilo, pokud by novým členem nájemcovy domácnosti měla být osoba blízká anebo by se jednalo o případ zvláštního zřetele hodného. Pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná forma.

Počet osob přiměřený velikosti bytu

Občanský zákoník dále stanovuje k ochraně vlastnického práva pronajímatele, že pronajímatel je oprávněn požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny osoby mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.

REKLAMA

Vzhledem ke složitosti problematiky doporučujeme v případě řešení obdobné problematiky konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

nájem nebo podnájem

Nájem, nebo podnájem?

Jako obyvatel bytu si toho u podpisu smlouvy nemusíte ani všimnout. Smlouvy totiž můžou být na první pohled dost podobné. Až na to jedno slovíčko. Je ale dost rozdíl mezi smlouvou nájemní a podnájemní.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024

Zájem o nájmy je velký a pronajímá se rychle, ceny rostou

Zájem o pronájmy nemovitostí v posledních letech setrvale roste. Meziroční nárůst cen ve třetím čtvrtletí je necelých 6 %. Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti poměrně rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní. Vyplývá to z analýzy realitního portálu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 11. 2024

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *