Ve druhém čtvrtletí letošního roku se v hlavním městě prodalo 1 750 nových bytů, tedy přibližně stejně jako v prvním kvartále. Meziročně však došlo k nárůstu prodaných bytů o čtvrtinu. V prvním pololetí se prodalo celkem 3 350 bytů. Vyplývá to ze společných analýz společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.
Počet dostupných bytů se oproti prvnímu pololetí 2015 snížil ze 7 000 na současných 4650, což představuje pokles o 33,6 procenta. Poklesl také počet aktivních projektů o 38 na 246. Nabídka nových bytů nepokrývá ani tři čtvrtiny celkové roční poptávky.
Že se výstavba nových bytů téměř zastavila dokazují i údaje Českého statistického úřadu, podle kterých byla od ledna do května zahájena výstavba 515 bytů v bytových domech, což představuje meziroční pokles o 65,4 procenta.
Tvář Prahy se změní
„Snižující se nabídka nových bytů je jedním z hlavních důvodů, proč se nyní v tak hojné míře prodávají i dražší bytové jednotky.Připravit developerský projekt až do fáze realizace je v tuto chvíli čím dál obtížnější. Schválený metropolitní plán přitom dává jasný signál, že by se do budoucnosti neměla Praha příliš rozšiřovat, ale mělo by spíše docházet k zahušťování stávající zástavby, jak je tomu obvyklé i jinde ve světě,“ komentuje současný stav v oblasti nové bytové výstavby Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
Proč rostou ceny pražských novostaveb?
Za poslední rok došlo na pražském trhu k růstu cen prodaných nových bytů o 18,7 procenta na 65 922 korun za metr čtvereční. Téměř pětinový nárůst cen byl způsoben především ztenčující se množinou dostupných bytů. Z nabídky se vytrácejí byty levnější, které se prodávají většinou jako první, a do prodejů zasahují větší a dražší byty.
REKLAMA
„Další příčinou růstu průměrných cen je u nás to, že někteří developeři v poslední době na trh uvádějí stovky nových bytů, jejichž průměrná cena na m2 již nyní převyšuje 80 tisíc korun,“ dodává Marcel Soural.
A bude hůř…
Podle studie KPMG tempo výstavby i povolování staveb nových bytů v Praze zaostává za řadou středoevropských metropolí, jako je Mnichov, Berlín nebo Vídeň. Dokonce třikrát větší tempo výstavby než v Praze je ve Varšavě.
Praha patří společně s Vídní k městům s nejvíce obyvateli na jednu bytovou jednotku ze sledovaných měst, což dává další prostor pro development a růst bytové výstavby v těchto městech. V Praze ovšem dosahuje průměrná doba povolování staveb podle specialistky na stavební právo a oblast povolování nových stavebních projektů Jany Kejvalové šest let.
„Pokud k porovnání tempa výstavby přidáme aktuální data o vývoji cen, jasně vidíme, že nízký objem i tempo výstavby povede k dalšímu zdražování,“ říká Pavel Kliment, Partner odpovědný za služby pro stavebnictví a nemovitosti KPMG.
REKLAMA
Nabídka nových developerských projektů se postupně vysušuje a o již se podepsala na počtu aktivních developerů. Jejich počet se oproti minulému roku snížil o deset na 162 a pravděpodobně se bude i nadále snižovat.
Developeři za současné situace snižující se nabídky musejí hledat nové způsoby, jak se udržet ve hře. Někteří již nyní připravují větší množství projektů, aby alespoň část z nich byla schválena. Více projektů ovšem znamená větší kapitálovou náročnost, kterou nemusí všichni hráči ustát. Můžeme očekávat, že se počet developerů na trhu ještě sníží.