Pokud nemá zájemce o investiční byt dostatečné příjmy, banky nabízí speciální hypotéky s možností započítat budoucí zisk z pronájmu. „V takovýchto případech započítáme 60 procent nájemného potvrzeného naším interním znalcem. Zbylých 40 procent je paušálně určeno na platbu daní, údržbu nemovitosti nebo například rezervu výpadku nájemného,“ popisuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
„Přestože stále převažuje pořízení vlastního bydlení pro následné plnohodnotné využívání, meziročně sledujeme desetiprocentní nárůst takzvaných nerezidenčních hypoték. Nejvíce si lidé pořizují bydlení na následný pronájem ve velkých městech, kde jsou k dispozici pracovní příležitosti pro lidi, kteří se stěhují za prací a využijí pronájem bytu,“ popisuje Plocek z UniCredit Bank.
„Zájem o tento typ hypotéky se nyní pohybuje v rozmezí mezi pěti až deseti procenty z celkového portfolia, spíše blíže k pěti procentům. V drtivé většině se na investici pořizují byty, rodinné domy naopak prakticky vůbec,“ dodává Marie Mocková z Hypoteční banky.
Zdroj : iHNed.cz