První zprávy o problémech hypotečního a realitního trhu USA začaly přicházet v průběhu roku 2006 a 2007, ovšem český hypoteční trh v té době zažíval období hypotečního boomu a celkový objem poskytnutých hypoték překonal v roce 2007 hranici 120 miliard korun. Nicméně na sklonku roku 2007 začalo i zde přituhovat. ČNB v reakci na rostoucí inflační tlaky začala navyšovat základní úrokové sazby, komerční banky v obavách z přelití krize začaly pomalu utahovat šrouby a hypotéky během 12 měsíců podražily o více než procentní bod. Zatímco v červnu 2007 bylo možné hypotéku pořídit v průměru se sazbou 4,30 %, o rok později to bylo již 5,51 %.
Zlomem ve vývoji událostí se stalo 15. září 2008, kdy došlo ke krachu americké investiční banky Lehman Brothers a finanční trhy zachvátila panika, peníze se staly nedostatkovým zbožím a banky šláply na brzdu, přičemž tzv. krize důvěry se samozřejmě nevyhnula ani České republice. Hypoteční banky téměř ze dne na den z nabídky stáhly bezpříjmové a 100% hypotéky a navýšily své rizikové marže, takže průměrné úrokové sazby se přiblížily 6procentní hranici.
Po odeznění první vlny krize, sečtení všech škod (pokles cen nemovitostí) se však ukázalo, že stabilita tuzemského bankovního sektoru nebyla krizí významně zasažena. Míra nesplácených hypoték sice vzrostla, ale udržela se kolem úrovně 3 % a vzhledem k tomu, že situace v reálné ekonomice se začala také rychle zlepšovat, hypoteční banky opět začaly v průběhu roku 2010 pomalu uvolňovat pravidla poskytování hypoték. Součástí nabídky řady bank se opět staly hypotéky bez nutnosti doložení příjmů a 100% hypotéky.
Nyní, tři roky poté, z 12 bank bezpříjmovou hypotéku nabízí 7 a 100% hypotéku dokonce 8 bank, úrokové sazby pod tlakem konkurence spadly na více než pětiletá minima a i přes vysokou míru obezřetnosti objem poskytnutých hypoték téměř s jistotou překoná hranici 100 miliard korun.
REKLAMA