08. 07. 2011
Nový průzkum zabývající se bydlením ukazuje, jak si lidé představují domov svých snů
Tři sta padesát lidí ve věku 28 – 55 žijící v Praze a středních Čechách, ženy a muži v rovnoměrném zastoupení různých profesí a občanského stavu, byli požádáni, aby se podělili o svá přání, pokud jde o nejlepší místo pro život a pohodlí, které by si nejvíce přáli. Respondentům bylo položeno dvacet otázek, od jakého typu podlahy dávají přednost, až po perfektní zahradu a služby domovníka. Odpovědi ukázaly, že lidé mají, co se týče jejich domovů, velmi jasné představy a přesně znají své životní sny. Odpovědi se lišily, ale bylo několik bodů, na kterých se většina shodla.
– Garáže: 95 % dotázaných chce garáž. Mezi důvody bylo, že auto v zimě nezamrzne, v létě se zase nezavaří a je v bezpečí. Nicméně i přesto, že lidé uvedli, že garáž je praktická a užitečná, asi 20 % v závislosti na místě přiznalo, že jsou příliš líní na to, aby ji používali každý den.
– Kuchyně: Pokud jde o konkrétní místnosti v domově, kuchyně je královnou. Pro 85 % lidí je prostorná kuchyně nutností. Ženy chtějí vařit a muži jim tento prostor chtějí poskytnout. Vaření již není jen nutnou nezbytností, ale i koníčkem, a je proto třeba mít dostatek prostoru.
– Zahrady: Zelená plocha pro odpočinek byla důležitá pro naprostou většinu dotázaných. 82 % uvedlo, že projekt bytové výstavby, ve kterém by každý dům či byt měl svoji vlastní zahradu, by byl jejich snem. Stejně důležité je i soukromí na zahradě. Co se týče oplocení, 68 % by upřednostnilo určitý „zelený“ plot oproti betonu či jinému nepřírodnímu prvku. „Definice“ zahrady je kombinace těžké práce a odpočinku s přáteli a rodinou. Zahradníka by ocenilo 42 % respondentů. REKLAMA
– Design: Češi jsou partička, která si všechno nejraději udělá sama – 64 % dává přednost tomu, aby si veškeré úpravy ve svém domově udělali sami. Nicméně 15 % z nich se raději napřed poradí s odborníky; 32 % dokonce nechá veškerou práci na bytových designérech. 34letá Markéta, která je momentálně na mateřské dovolené tvrdí: „Dávám přednost vlastní kreativitě. My totiž, na rozdíl od designérů, budeme v domě žít. Dům musí mít svou atmosféru a energii lidí, kteří v něm žijí. Inspirovat se lze na tolika místech a od tolika lidí. Pokud je to pro vás priorita, tak si čas na zařizování domu najdete vždycky.“
– Dekorace a nábytek: Když dojde na podlahy, vyhrává jednoznačně dřevo, kterému dává přednost 64 % lidí, na druhou stranu koberci dává přednost pouze 26 %. Co se barevnosti stěn týče, různé variace preferuje 79 % Čechů oproti čistě bílé barvě a 14 % dává přednost tapetám. Nejdražší kus nábytku, do kterého lidé většinou investují, je postel nebo pohovka (35 %), kuchyně (16 %) a nejrůznější skříně a skříňky, často vystavěné a pořízené na míru, které doplní interiér (10 %).
– Život na vysoké noze: Chtěli byste, aby za vás někdo rezervoval místo v restauraci, zařídil vám lístky na ty nejlepší koncerty a pomohl vám s nutnými opravami a dalšími každodenními záležitostmi? 44 % dotázaných sdělilo, že by ocenilo služby domovníka, ale myslí si, že cena za něj by pro ně byla příliš vysoká. 33 % si myslí, že je to bláznivý nápad a něco, co si mohou dovolit jen opravdu bohatí lidé. Naopak služby venkovského klubu se zdají přitažlivé – 70 % lidí řeklo, že by rádi měli v místě svého bydliště klub, který by jim nabídl slevy na služby, jako jsou fitcentrum či vzdělávání. Dana, 37letá office manažerka řekla: „Venkovského klubu bych určitě ráda využila, pokud by v něm byla možnost dát děti do místní školy či školky, nabízel by sportovní kluby a wellness centrum. To by totiž vyřešilo mnoho z našich problémů. Nemáme času nazbyt a mít vše pod jednou střechou by bylo skvělé. Kdo vám tohle nabídne v Praze?“ Pokud jde o služby domovníka, 36letý pilot Jan říká: „Služby domovníka? To mi přijde jako plýtvání penězi, mám přeci ženu…, ta je v tom nejlepší!“
– Domácí mazlíčci: Pro 72 % lidí není domácí mazlíček nezbytnost a svůj život bez psa či jiného zvířete si umí představit. Zbytek respondentů má silné citové pouto ke svým chlupatým přátelům a na sdílení domácnosti se zvířetem mají jednoznačný názor.
REKLAMA
– Nápis na plotě/dveřích: 25 % respondentů uvedlo, že by si pověsilo varovné cedule typu „Zde žijí hodní lidé, ale nevstupovat“ nebo „Nerušit, odpočíváme“. 18 % lidí by pověsilo pozitivní cedule jako je „Vstup pouze s dobrou náladou“. 40 % dotázaných preferuje pouze jmenovku nebo zvonek.
– Dům snů: Lidé byli dotázaní, jaký pokoj či prostor nesmí v jejich domě snů chybět. Vítězem se stala terasa (30 %), následovala garáž, pracovna a bazén či jiné wellness zařízení (všechny tři po 15 %). Pokud by si mohli respondenti přeměnit pokoj na jakýkoliv prostor, 30 % z nich si přálo velkou šatnu, 20 % pokoj pro hosty či pracovnu (často pojatou jako „trucovnu“) a 15 % by si pořídilo tělocvičnu. S jakým pokojem jsou lidé nejvíce spokojeni? S obývacím pokojem (54 %), jídelnou (9 %) a ložnicí (8 %). Jaký pokoj by si přestavěli jako první? Renovaci kuchyně si přeje 21 %, ložnice 17 % a koupelny 14 %. 32letý manažer Jiří říká „Můj sen? Sportovní pokoj, kde bych mohl mít alespoň tři televize, na kterých bych sledoval několik závodů najednou a přitom bych si ještě kontroloval výsledky na počítači. Na zdi by visely plakáty, vlajky a dresy. V podstatě bych z tohoto pokoje nevylezl během Tour de France nebo Wimbledonu. To by bylo báječné!“
– Bydlení snů: Co tento pojem představuje? Pro některé respondenty znamená hmotné statky, pro jiné emoce. 49 % dotázaných sní o zahradě či terase, 18 % by si přálo prostor pro odpočinek, například bazén či tělocvična. Pro 12 % představuje snové bydlení místo, kde je člověk šťastný a kde je plno smíchu. 40letá bankéřka Vanda říká: „Mým snem je slyšet své děti smát se celý den v našem domě. Vřelá atmosféra, starožitný nábytek, vysoké stropy, mé oblíbené obrazy na zdech a ranní káva s mým manželem na terase, kde se kocháme pohledem na Prahu.“
Průzkum prokázal, že většina Pražanů a lidí ve středních Čechách ráda žije v hlavním městě nebo jeho okolí, ale zároveň si přeje být v blízkosti zeleně, kde je možnost volnočasových aktivit a kde by mohli v klidu odpočívat. Průzkum byl proveden jménem developera rezidenčního projektu Modřanský Háj.