Podle dat ČSÚ stavební produkce v dubnu 2011 meziročně klesla reálně o 6,0 %. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,8 %. Ceny stavebních prací pak v dubnu 2011 meziročně poklesly o dalších 0,4 %.
Ceny mohou snižovat ztrátové zakázky
Podle Evžena Korce, generálního ředitele developerské společnosti EKOSPOL a.s., může být důvodem dalšího poklesu cen ochota stavebních firem jít za cenu vlastního přežití i do ztrátových zakázek. „Co se týče developerského sektoru, tak není tajemstvím, že v uplynulých téměř dvou letech poklesly ceny stavebních
prací až o 20 %. I my se setkáváme s tím, že některé stavební firmy jsou ochotny pro získání zakázky jít i do ztráty a ceny dále snižují,“ říká Evžen Korec.
Podle Korce je ale výstavba pod úrovní vlastních nákladů nebezpečným trendem. Řada developerů totiž v zájmu
zachování vlastních marží raději přitlačí dodavatele ke zdi, aby mohla prodávat levnější byty. „Pokud generální dodavatel stavby nemůže realizovat přiměřený zisk a na zakázce prodělává, vystavuje se developer velkému riziku, že se to někde projeví. Dodavatel buď ošidí kvalitu, nebude včas platit subdodavatelům nebo nebude uznávat a kladně vyřizovat oprávněné reklamace klientů,“ myslí si Evžen Korec. „Bohužel, nízká kvalita takové stavby se projeví až za několik let, a pověst developera tím neutrpí okamžitě,“ dodává.
Indexace cen ve smlouvách
REKLAMA
Zajímavou konsekvencí cenové deflace může být její uplatnění při úpravě ceny již sjednaných stavebních zakázek. Smlouvy totiž zpravidla obsahují doložku o indexaci, kdy je výsledná cena automaticky navyšována o míru inflace. V případě, že se stanovení inflace opírá o data ČSÚ, znamená to teoreticky, že by i již nasmlouvané zakázky měly paradoxně ještě zlevnit.
Otázkou je, zdali toto dodatečné snížení ceny budou developeři na svých dodavatelích vymáhat. „Pokud budu mluvit za EKOSPOL, tak my rozhodně další snížení cen požadovat nebudeme. Ke korektní spolupráci s dodavateli podle mne patří i určitá férovost,“ uzavírá Evžen Korec.