„Bylo by ovšem chybou, usuzovat pouze na základě těchto dat na to, že třeba na Ústecku jsou na tom lidé s bydlením lépe než v Jihomoravském kraji, kde je míra zatížení domácností tržním nájmem vyšší. V nejdražší Praze si totiž lidé díky snáze dostupné práci i vyšším výdělkům mohou dovolit platit za své bydlení více. To se pak spolu s širší nabídkou dostupných služeb odráží v tradičně vysokém zájmu o bydlení v této lokalitě,“ říká Martin Kupka, ředitel útvaru Investiční výzkum ČSOB.
Aktuální situace na trhu, kdy klesají ceny zejména nových nemovitostí a banky nabízejí nízké úrokové sazby, podporuje zvýšený zájem o vlastní bydlení, a to i navzdory tomu, že obecně náklady na bydlení v posledních pěti letech rostly výrazně rychleji než mzdy. „Zatímco průměrný roční nárůst průměrné mzdy v letech 2005 až 2009 představoval 6,4 %, náklady na bydlení ve vlastním domě rostly o 7,9 % a v nájemním bytě o 11,9 %,“ upřesňuje Martin Kupka.
Pokud jde o standard bydlení, ten je v Česku srovnatelný s ostatními vyspělými evropskými státy a v mnoha parametrech se pohybuje nad průměrem EU. „Zatímco například v bytech bez vany či sprchy žilo v Česku podle údajů Eurostatu v roce 2009 pouhých 0,5 % obyvatel, v Lotyšsku to bylo 18,2 % a v Rumunsku dokonce 41,2 % lidí,“ říká Martin Kupka z ČSOB. „Bez splachovací toalety přímo v bytě pak u nás žije jen 0,7 % lidí (v Německu 1,2 % a v Portugalsku 2,4 %). Na nadměrnou vlhkost a děravou střechu si v Česku stěžuje 14,6 % obyvatel, tzn. stejné procento jako ve Velké Británii a menší než na Islandu či v Lucembursku (17,4 %, resp. 17,5 %).“
Aby ČSOB podpořila zvyšující se zájem o vlastní bydlení, nabízí nyní výhodnější úrokovou sazbu u své hypotéky ve výši 4,04 % p.a. a akční nabídku spočívající v možnosti mimořádné splátky bez poplatků. Ti, kteří chtějí stihnout současné podmínky odečtu zaplacených úroků ze základu daně, si mohou v ČSOB sjednat hypotéku už nyní, ale vyčerpat ji až během dvou let. REKLAMA